Sezon na kleszcze

0 2 031

Zbliża się okres nasilenia kleszczy. Zwykle trwa wiosną i późnym latem. Należy przygotować się jednak na dłuższy okres występowania tych owadów tj. od kwietnia do listopada. Kleszcze chowają się w wysokiej trawie, zagajnikach, na leśnych ścieżkach, w lesie. Coraz częściej można znaleźć je w miastach.

Najczęściej spotykanym pasożytem jest Ixodesricinus, zw. Kleszczem pospolitym lub Pastwiskowym, a najbardziej niebezpieczne i zainfekowane kleszcze zaobserwowano w Polsce wschodnio-południowej.

Czy wiesz, że
W Polsce żyje 21 z 80 gatunków kleszczy występujących w Europie i 850 na świecie.

Schowane w trawie wyczuwają ciepło, zapach, wilgoć, ruch naszego pupila i czekają, aby w odpowiedniej chwili zaatakować swoją ofiarę. Przemieszczają się na skórę psa poprzez wspinanie się lub spadanie z wcześniej przygotowanego miejsca na liściu wysokiej trawy. Kleszcz szuka miejsca mało owłosionego, bo tam z łatwością wkuwa się w ciało. Może to być pacha, uszy, szyja, miejsca pomiędzy palcami. Poprzez swój aparat gębowy ssie krew i wpuszcza do krwi toksyny. Ukąszenie jest bezbolesne dla psa, ponieważ ślina kleszcza posiada właściwości znieczulające. Nasz pupil nie drapie się i nie niepokoi. Ukąszenie kleszcza prowadzi do powstania różnych niebezpiecznych chorób. Najbardziej spotykanymi są: babeszjoza, borelioza, ehrlichioza, kleszczowe zapalenie mózgu.

Pamiętaj,
aby po każdym spacerze sprawdzić ciało pieska.

W przypadku znalezienia kleszcza należy go usunąć jak najszybciej . Ubieramy ochronne, lateksowe rękawiczki. Pęsetą lub specjalnym urządzeniem do usuwania kleszczy chwytamy pasożyta jak najbliżej skóry psa. Nie możemy go uszkodzić, czy ścisnąć, ponieważ poddenerwowany może spowodować wstrzyknięcie zarażonej wydzieliny naszemu pupilowi. Owada wyciągamy zdecydowanym ruchem. Sprawdzamy miejsce rany, dezynfekujemy oraz przemywamy ranę wodą. Jeśli w ranie zostanie jakaś mała część kleszcza, postarajmy się ją usunąć pęsetą, albo zgłosić się do weterynarza. Zazwyczaj taki element sam wysycha, ale lepiej nie ryzykować.

Nigdy nie smarujemy pasożyta tłuszczem i nieokręcamy go, wszystko to go drażni i powoduje, że wydala wydzielinę, a jeżeli jest nosicielem chorób, zaraża naszego psa.

Najlepszym sposobem na kleszcze są odstraszające preparaty w postaci kropli czy obroży. Stosowane prawidłowo będą zwalczały pasożyty nie narażając przy tym zdrowia zwierzaka. Kosztują niewiele i stanowią znakomitą ochronę na kilka miesięcy.
Zapewniam, że lepiej stosować środki odstraszające niż doprowadzić naszego pupilka do niebezpiecznych chorób od kleszczowych i wszelkich powikłań z tym związanych.

Komentarze
Wczytywanie...