PIES I SYLWESTER – jak to ugryźć?

0 992

Fajerwerki to obok burzy jeden z najczęstszych bodźców budzących lęk u psów.  Szacuje się, że w Europie co drugi pies boi się hałasu.  Po czym rozpoznać, że Twój pies się boi? Jak mu pomóc? Zapraszam do lektury.

Wielu właścicieli nie jest świadomych, że ich pies cierpi z powodu fobii sylwestrowej, bo zanim wrócą do domu głośne kanonady zdążą umilknąć, a pupil jako tako dojdzie do siebie. Jedynie mocz, kał lub zniszczone przedmioty mogą zasugerować, że coś pod ich nieobecność działo się z ich małym przyjacielem., ale nie zdarza się to aż tak często. Z tego powodu wiele psów cierpi w samotności każdego roku. Z kolei Ci właściciele, którzy mają okazję obserwować swojego psa podczas sylwestrowej nocy, nie zawsze prawidłowo odczytują zachowanie psa. Często podczas wywiadu z właścicielem lękliwego psiaka na pytanie:

– Jak Fafik radzi sobie w Sylwestra?
słyszę, że:
–  Z tym nie mamy problemu, najpierw cały czas się kręci, a potem leży pod łóżkiem. Pewnie śpi.

A zatem jak rozpoznać, że Wasz pies się boi? Oto lista potencjalnych objawów. (Uwaga! Nie muszą występować wszystkie, mogą też różnić się intensywnością u każdego osobnika).

Objawy fizjologiczne:

-dyszenie
-ślinienie się
-oblizywanie
-drżenie
-wypadanie sierści/łupież
-wilgotne poduszki łap (pocenie się)
-opróżnienie gruczołów okołoodbytowych
-wymioty
-oddawanie moczu i kały
-wysuwanie penisa (w przypadku samców)

O zbyt wysokim poziomie stresu świadczą również zmiany w zachowaniu takie jak:

-brak zainteresowania jedzeniem
-krążenie po domu, problem ze znalezieniem sobie miejsca
-żucie
-chowanie się
-wokalizowanie czyli szczekanie, wycie lub piszczenie
-próby ucieczki (podkopywanie, skakanie przez okna lub przechodzenie przez drzwi) i ucieczki
-niechęć do wyjścia na dwór
-niesłuchanie komend
-brak zainteresowania zabawą

Lęk przed fajerwerkami wymaga terapii, którą należy przeprowadzić po sezonie wystrzałów. Nieleczony lęk może się utrwalić, pogłębić i  uogólnić – zwierzę zacznie się bać dźwięków, choćby tylko przypominających te sylwestrowe (np. wystrzały z broni, głośny sprzęt budowlany, burza etc).

Ale co zrobić kiedy sylwestrowa noc za pasem, terapię trzeba odłożyć na koniec karnawału, a zwierzę musi jakoś przetrwać?

Oto lista prostych porad, które pomogą Wam i Waszym czworonogom przetrwać tę noc:

Środki bezpieczeństwa:

 • Skontroluj stan smyczy, szelek/obroży
 • Zaczipuj swojego pupila i zarejestruj w bazie! / jeśli ma czip sprawdź u weterynarza czy jest aktywny i zarejestrowany w ogólnopolskiej bazie z aktualnymi danymi!
 • Zaopatrz swojego psa w adresówkę /szelki/obrożę z wyhaftowanym numerem telefonu

Dlaczego to ważne? Wiele psów w panice zrywa się ze smyczy lub ucieka z posesji biegnąc na oślep. Kiedy emocje opadną nie są w stanie trafić z powrotem do domu.

Przygotowanie domu:

 • zaciągnij żaluzje, zasłony, rolety, zamknij okna, uszczelnij je np. kocami
 • Włącz wszystkie światła
 • Włącz wentylator/klimatyzator/ grający telewizor/radio (ale nie z relacją z pokazu z fajerwerków!!!), biały szum ( specjalne nagrania dla dzieci)
 • Zastosuj uspokajającą muzykę (specjalne płyty dedykowane psom) lub nagrania muzyki klasycznej z prostym rytmem i dużą ilością fragmentów wykonywanych przez jeden instrument (unikaj nagrań na pełną orkiestrę).
 • Przygotuj ciche pomieszczenie, najlepiej bez okien, gdzie umieścisz legowisko/norkę i gdzie pozostawisz psiaka, jeśli będziesz wychodził na zabawę sylwestrową, a jeśli zostajesz w domu będziesz mógł tam spędzić czas razem z Twoim pupilem

Przygotowanie pupila:

 • W przypadku silnych objawów stresu niezbędne jest wsparcie farmakologiczne: skontaktuj się z lekarzem weterynarii, którzy przepisze Ci odpowiedni lek i poinstruuje jak go podawać.

Uwaga! Nie podawaj psu acepromazyny (dawniej często wykorzystywany lek na Sylwestra) powoduje ona pozorne wyciszenie (zwierzę wygląda jakby spało), a w rzeczywistości jest w pełni świadome, wszystko słyszy, ale nie jest w stanie uciec i się schować z powodu zwiotczenia mięśni, więc lęk jest jeszcze większy! Dodatkowo zwiększa wrażliwość psa na dźwięki!

 • Jeśli objawy stresu nie są zbyt silne możesz skorzystać z suplementów diety o działaniu relaksującym, które powinieneś zacząć podawać przynajmniej 2 tygodnie przed Sylwestrem
 • Możesz zastosować dyfuzor do kontaktu z feromonami również na 2 tygodnie przed sylwestrową nocą
 • Jeśli Twój pupil nie reaguje wymiotami możesz podać mu porcję jedzenia, aby wykorzystać fizjologiczną senność po posiłku
 • Możesz zastosować kamizelkę przeciwlękową
 • Jeśli wcześniej przeprowadziłeś trening przyzwyczajający psa do stosowania zatyczek do uszu, specjalnych słuchawek dla psów, czy opasek na uszy (wykorzystywanych przy suszeniu psów u groomerów) może to dodatkowo wspomóc psa i zmniejszyć natężenie docierających do niego bodźców
 • Jeśli Twój pies mieszka w kojcu lub ma do dyspozycji budę i ogród w miarę możliwości zabierz go do domu, garażu lub innego pomieszczenia, które możesz przygotować tak, aby było bezpieczne dla psiaka oraz w miarę wygłuszone i zastosuj wspomniane wyżej wsparcie

Jak wspierać pupila?

 • Nie reaguj na fajerwerki, nie podchodź do okien, nie spoglądaj nerwowo na swojego psa. Zachowuj się spokojnie – dasz tym psu informację, że nie ma się czego bać i nie dzieje się nic niezwykłego
 • Nie przytulaj psa na siłę, nie głaszcz go, nie mów do niego pocieszająco, zamiast tego zaproponuj mu jakąś zabawę umysłową lub daj jadalnego gryzaka
 • Jeśli pies szuka Twojego towarzystwa pozwól mu, ale nie wzmacniaj w nim poczucia realnego zagrożenia
 • NIGDY nie karć psa, który się boi nawet jeśli coś zniszczy czy nabrudzi w domu
 • Jeśli stan psiaka na to pozwoli możesz zastosować masaż relaksacyjny dla psiaków

Obserwuj swojego pupila, nie skazuj go na takie cierpienie. A jeśli nie wiesz czy Twój pies się boi lub jak bardzo się boi, zostaw na czas nieobecności kamerkę/rejestrator samochodowy. A po Sylwestrze nie zapominajcie o tym problemie na kolejny rok, bo znowu będzie zbyt późno, być choć w częściowo nauczyć psa jak radzić sobie ze strachem. Udajcie się po pomoc do specjalisty.

Wszystkim czworonogom i ich opiekunom chciałabym życzyć spokojnego Sylwestra i wszelkiej pomyślności w kolejnym roku 2019!

Komentarze
Wczytywanie...