Czipowanie psa

0 1 358

Co to jest czipowanie ?

Czipowanie to metoda identyfikacji zwierząt. Daje możliwość szybkiej identyfikacji znalezionego psa. Mikroczip nadaje psu tożsamość. Tak być powinno, ale czy jest to w Polsce przestrzegane, dopilnowane, prawnie uregulowane? – to już inna sprawa.
Czipowanie to także niezbędna czynność do wyrobienia paszportu dla psa.

Co to jest czip?

Czip to 15 cyfrowy numer identyfikacyny różnych firm pod warunkiem spełnienia norm i standardów ISO 11784  lub załącznika A do normy ISO11785. Jest wielkości małego ziarenka ryżu. Wszczepia się go pod skórę pieska, najczęściej w okolicy szyi, bądź na grzbiecie pomiędzy łopatkami. Mówi się, że identyfikacja pomiędzy łopatkami jest bardziej bezpieczna. Na terenie Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA identyfikacja po lewej stronie szyi jest niedozwolona. Czipowanie to zabieg bezbolesny. Działa jak zwykły zastrzyk. Strzykawka z mikroczipem zawiera Hitag, który przechowuje dane o zwierzęciu przez długi okres. Czip pokryty jest powłoką obojętną dla organizmu. Nie wytwarza żadnych sygnałów. Jest niezauważalny i bezbolesny. Mikroczip zawiera wyłacznie numer. W przypadku braku rejestracji psa, sam mikroczip nic nie wnosi do odszukania  danych zagubionego psa.

Jak działa czip?

Czip działa podobnie jak kod kreskowy na produktach, dlatego też po zaimplementowaniu mikroczipa należy jego numer zarejestrować w ogólnopolskiej bazie danych. Obok numeru podaje się dane zwierzęcia i dane jego opiekuna. Im więcej danych tym większa możliwość odnalezienia pieska i opiekuna. Czip odczytuje się czytnikami biochipów. Czytniki takie posiadają wszystkie schroniska, Poradnie weterynarskie, Urzędy Gmin. (dodam: powinny posiadać).

Kto powinien zarejestrować pieska w bazie danych?

Rejestracji może dokonać sam właściciel lub weterynarz dokonujący czipowania. Zawsze należy to ustalić. Wraz z lekarzem wypełnij formularz zgłoszeniowy do Bazy Danych. Jeżeli wprowadza weterynarz podpisz mu formularz i zostaw. Upewnij się, że lekarz wprowadził numer mikroczipa do bazy danych.Jeżeli wprowadzasz sam poproś o wpisanie danych poradni weterynaryjnej, podpis lekarza i zabierz ze sobą formularz. W domu dokonaj wpisu. W 98% wpisów dokonują poradnie weterynaryjne. Współpracują z bazami danych i mają do nich bezpłatny dostęp.

Co to jest ta baza danych?

W Europie jest jedna baza EUROPEAN PET NETWORK – organizacja non-profit w Brukseli. http://www.europetnet.com/ Europetnet powstał w 1997 roku w Brukseli i zrzesza najważniejsze bazy danych z terenów państw Unii Europejskiej. Zajmuje się kwestią elektronicznej identyfikacji zwierząt w Europie.
Powiązana jest z bazami lokalnymi w naszym kraju:
1. Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt      https://www.identyfikacja.pl/www/
oraz
2. Safe –Animal      https://baza.safe-animal.eu
3. Animal ID      http://www.animalid.eu

Gdzie sprawdzić, czy piesek figuruje w bazie danych?

http://www.identyfikacja.pl

https://baza.safe-animal.eu/index.php?action=szukaj

Kto może wszczepić psu biochipa?

Biochipy wszczepia tylko weterynarz.

Czy w Polsce jest obowiązek czipowania psów?

Nie. W Polsce nie ma takiego obowiązku. Czip niezbędny jest do wyrobienia Paszportu dla pieska. Wszystkie pieski w schroniskach są czipowane. Dla zabezpieczenia pupila przed zagubieniem wskazane jest zaczipowanie zwierzęcia.

Ile kosztuje zaczipowanie psa?

Sam koszt czipowania to 60-70 zł. Ceny mogą się różnić w zależności od cen w Poradniach Weterynaryjnych. Czasami Urzędy Gmin lub Miast oferują czipowanie za darmo. Warto zapoznać się z taką akcją. Po zaczipowaniu piesek musi być zaszczepiony przeciw wściekliźnie ( ok. 25,00 zł), więc ogólny koszt nieco wzrośnie.

Ale to nie wszystko. Koszt rejestracji czipa w bazie danych kosztuje 40,00 zł w Safe – Animal. i 49,00 zł w Ogólnopolskiej Bazie Danych.

Czy po spełnieniu wszystkich kroków zwiazanych z czipowaniem możesz być pewny, że Twój pupil będzie bezpieczny?

Niestety nie. W Polsce nie ma żadnych uwarunkowań prawnych odnośnie czipowania. Rząd nie zajmuje sie takimi sprawami. Informacje uzyskane od Powiatowego Inspektora Weterynarii wskazują, że rejestracją czipów zajmują się firmy prywatne. To, że zaczipowanego i zarejestrowanego pieska nie ma w bazie danych właściwie nikogo nie obchodzi – oprócz właściciela.
W przypadku zaczipowania psa innym mikroczipem niż ten spełniający normy ISO, opiekun czworonoga ma obowiązek posiadać przy sobie czytnik, który umożliwi odczytanie numeru i okazaniu go odpowiednim służbom granicznym.

Powiem szczerze, dopóki nie zaczipowałam swojej suni Sary, myślałam, że to jest bardzo proste, ale niestety jak zawsze życie sobie „prawo sobie”.

Aktualizacja danych: lipiec 2014

Komentarze
Wczytywanie...