Tomografia i rezonans psiego pacjenta

Badania za pomocą tomografu czy rezonansu magnetycznego musi zawsze zlecić lekarz weterynarii

0 1 144

Nowoczesne techniki diagnostyczne są coraz popularniejsze także w Polsce. Niestety, nie są tanie, a brak możliwości ubezpieczenia zdrowotnego psów i kotów w naszym kraju powoduje, że za wszystko właściciel czworonoga musi płacić z własnej kieszeni. I to naprawdę niemałe pieniądze. Na szczęście zwiększa się liczba klinik i lecznic, w których można wykonać nowoczesne, bardzo precyzyjne badania z diagnostyki obrazowej, więc jeśli się dobrze poszuka, znajdzie się placówkę i sprzęt, które nie wystraszą wygórowaną ceną. Badania za pomocą tomografu czy rezonansu magnetycznego musi zawsze zlecić lekarz weterynarii – uprzednio kwalifikując pacjenta do niego, ponieważ samo użycie tej techniki oraz podanie kontrastu może być niebezpieczne dla pacjenta z uczuleniami, słabym sercem czy nerkami, jeśli zwierzę ma wszczepione implanty, endoprotezy, ma w środku metalowe ciało obce – badanie nie może się odbyć. Zarówno tomografia jak i rezonans wymagają u pacjenta całkowitego uspokojenia i bezruchu, tak więc badania odbywają się w narkozie, a zwierzę jest unieruchamiane i układane w maszynie z pomocą specjalnych kształtek, obejm i kołnierzy stabilizujących ciało. Samo badanie trwa od kilku do kilkunastu minut, więc narkoza nie jest głęboka.

Tomografia komputerowa jest oparta na wykonaniu kilkuset zdjęć z wykorzystaniem zjawiska osłabienia promieniowania rentgenowskiego przy przenikaniu przez badany obiekt i przekształceniu wyniku pomiarów na obraz. Ciało pacjenta jest „krojone na plasterki” tak jak cebula, każdy „plasterek” jest składową całego dokładnego obrazu ciała. Jeśli USG czy RTG nie pozwala na dokładną diagnozę czy szczegółowe zaplanowanie operacji, tomografia jest idealnym rozwiązaniem. Sprawdza się znakomicie w sytuacji, gdy trzeba sprawdzić pacjenta pod kątem umiejscowienia, obecności guzów, nacieków, stanów zapalnych w ciele, a także przy nietypowych przypadkach złamań, uszkodzeń narządów.

Aparat rezonansu magnetycznego wykorzystuje właściwości fizyczne protonów z atomów wodoru – umieszczone w polu magnetycznym pochłaniają impulsy fal elektromagnetycznych i oddają tę energię emitując fale o tej samej częstotliwości. Emisja jest różna dla różnego rodzaju tkanek (inna ilość wodoru jest w tłuszczach, inna w białkach itd.). Technika rezonansu magnetycznego daje bardzo dokładne obrazy narządów, rozmaitych tkanek. Dzięki rezonansowi magnetycznemu można zajrzeć dokładnie do wnętrza czaszki, kości, kręgosłupa, obejrzeć trudno dostępne diagnostycznie miejsca w ciele.

Wreszcie nasze polskie czworonogi mogą się już leczyć niemal jak w Ameryce czy Wielkiej Brytanii, mają do dyspozycji naprawdę nowoczesne kliniki posiadające sprzęt medyczny wysokiej klasy, szpital, pawilon rehabilitacyjny itp. Warto więc skorzystać z takich możliwości, gdy zachodzi potrzeba; zwłaszcza, że miłość i życie naszego psiego przyjaciela są bezcenne.


Przychodnia Weterynaryjna T. Kutrzuba – Kraków, Okulickiego 57

Komentarze
Wczytywanie...