Pies w literaturze

0 2 882

Pies w roli głównej.

Alfik

Piesek z książeczki dla dzieci ‘ wróć Alfiku” Autor: Webb Holly. Ewa nie posiada się z radości, gdy rodzice dają jej szczeniaka – Alfika.Piesek ją uwielbia: lubi być głaskany, śpi w jej łóżku i codziennie wita ją po powrocie ze szkoły, merdając ogonem. Niebawem jednak pojawia się inny nowy członek rodziny: maleńki braciszek Ewy, Sam. Nagle wszystkim zaczyna brakować czasu na opiekę nad Alfikiem, nie mówiąc o zabawie czy spacerach. Wkrótce piesek czuje się niechciany i samiuteńki…

http://www.empik.com/wroc-alfiku-webb-holly,prod57896081,ksiazka-p

Alidor

buldog, ogromny pies należący do żandarmów, postać fikcyjna z książki C. Collodi pt. „Pinokio”. Alidor to laureat nagród we wszystkich wyścigach psów. Na polecenie żandarmów goni Pinokia i wpada za nim do morza. Nie umie niestety pływać. Z opresji ratuje go Pinokio. Alidor odwzajemnia się i ratuje Pinokia przed rybakiem.

http://www.bryk.pl/s%C5%82owniki/s%C5%82ownik_bohater%C3%B3w_literackich_gimnazjum/82987-alidor.html

Argos

w mitologii greckiej pies Odyseusza. Stał się symbolem psiej wierności. Występuje w „Odysei” Homera. Na swojego pana czekał 20 lat. Rozpoznał go, pomimo, że jego pan został przez Atenę zamieniony w żebraka.

http://www.scholaris.pl/frontend,4,102914.html

As

postać z „Elementarza” Mariana Falskiego – podręcznika do klasy pierwszej.  I wydanie ukazało się w 1910 roku. Tekst wzbogacony ilustracjami Janusza Grabiańskiego. As to piesek – przyjaciel Ali i Oli.

http://www.spodlady.com/prod_507_Elementarz_Falskiego_-_Ala_ma_kota_Wyd._XV.html

Azor

pies z powieści dla młodzieży „Romek i Czarownice” Sławomira Kryski.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/102029/romek-i-czarownice

Bagietka ( Spagetka)

postać fikcyjna – bohaterka książki dla dzieci „Psi żywot” – Alena Mynkowa i Jiri Mynk . „Dwa psy, Szczudlik i Bagietka zdecydowały, że są już na tyle duże, by się usamodzielnić. Wyruszają, więc z przytulnego domu swoich opiekunów w świat. W wędrówce towarzyszy im zuchwała wrona, która jeśli nie pomoże, to przynajmniej zaszkodzi. Psie życie nie jest łatwe!”

http://www.empik.com/psi-zywot-szczudlik-i-bagietka-munkova-alena,315921,ksiazka-p

Bim

pies, bohater książki Gawriiła Trojepolskiego pt. „Biały Bim. Czarne ucho”. Jest to piękna i wzruszająca opowieść o psiej wierności i przyjaźni na zawsze. Biały piesek z czarnym uchem pozostaje z sąsiadką w okresie, kiedy jego ukochany pan trafia do szpitala. Bim nie potrafi bez niego żyć i postanawia go odszukać. Na podstawie książki powstał w 1977 roku film produkcji ZSRR.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/61543/bialy-bim-czarne-ucho

Bursztyn

kundelek, bohater książki dla dzieci „Pies Bursztyn i goście”, Jana Grabowskiego.

http://www.empik.com/puc-bursztyn-i-goscie-grabowski-jan,prod61080144,ksiazka-p

Como

terier – pies, bohater komicznej i chwytającej za serce opowieści „Como wróć! – Stefana Winna. Jak zdobyć serce nieufnego psa”. Książka opowiada o miłości córki dziennikarza do psa przygarniętego ze schroniska i desperackich próbach pozyskania jego zaufania.

http://www.empik.com/como-wroc-jak-zdobyc-serce-nieufnego-psa-winn-steven,prod58520018,ksiazka-p

Cujo

bernardyn – pies, bohater powieści Stephena Kinga pt. Cujo  i nakręconego na jej podstawie filmu z gatunku horrorów. Spokojny i przyjazny Cujo zostaje ukąszony przez nietoperza i staje się bezlitosną bestią.

http://www.filmweb.pl/film/Cujo-1983-33194

Czaruś

Piesek – bohater książki dla dzieci pt. Czaruś mały uciekinier” Autor: Webb Holly. Zosia często widuje starszego pana wyprowadzającego na spacer labradora Czarusia. Dziewczynka od dawna marzy właśnie o takim szczeniaku! Energiczny, żywiołowy Czaruś uwielbia długie spacery, często wychodzi do ogrodu i ucieka, chociaż wie, że nie powinien. Pewnego dnia Zosia widzi Czarusia na ulicy bez właściciela. Myśli, że szczenię znowu uciekło, ale tym razem to coś zupełnie innego.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/112630/czarus-maly-uciekinier

Czoko

Bohater książeczki dla dzieci Webb Holly pt. Czekoladowy piesek. Amy i Lara są siostrami i bardzo się kochają. Ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę, gdy dziewczynkom przychodzi zamieszkać w jednym pokoju. Odtąd Amy będzie musiała radzić sobie z zazdrością o ukochanego pieska Czoko, ulubione książki i zabawki. Czy siostry w końcu się pogodzą?

http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,4424,Czekoladowy-piesek?gclid=CJf98bilxL0CFZQZtAodXF0AMw

Drab

dog – pies, bohater książki Zofii Chadzyńskiej „Przez ciebie, Drabie”

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57135/przez-ciebie-drabie

Draba

pies – bohater książki „Panna z mokrą głową” Kornela Makuszyńskiego.

https://www.google.pl/search?q=panna+z+mokra+g%C5%82owa+makuszy%C5%84ski&client=firefox-a&hs=XGN&rls=org.mozilla:pl:official&tbm=isch&tbc

Emil

dog – bohater książki Jędrzeja Fijałkowskiego „Emil, czyli kiedy szczęśliwe są psy, szczęśliwy jest cały świat” . Ciepła opowieść o związku człowieka z psem.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/38465/emil-czyli-kiedy-szczesliwe-sa-psy-szczesliwy-jest-caly-swiat

Ferdynand

pies, bohater książki L. J. Kerna pt. „Ferdynand Wspaniały” oraz serialu animowanego na podstawie tej książki. Jest to opowieść o zwykłym psie, który pewnego razu postanawia zmienić swoje życie, staje na dwóch łapach i naśladuje swojego pana. Przyjmuje nawet nazwisko Wspaniały.

https://www.google.pl/search?q=ferdynand+wspania%C5%82y&client=firefox-a&hs=ROS&rls=org.mozilla:pl:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X

Figa

Figa – sunia z książeczki dla dzieci pt. „Figa tęskni za domem” . Autor Webb Holly. Madzia bardzo cieszy się z przeprowadzki. Nie może doczekać się spacerów z Figą, swoją figlarną suczką rasy labrador. Rodzice obawiają się jednak, że Figa będzie wchodziła wszystkim w drogę, i babcia proponuje, że weźmie ją do siebie na czas przeprowadzki. Madzia i Figa jeszcze nigdy się nie rozdzielały. Dziewczynka bardzo tęskni za swoim pieskiem, a Figa zrobi wszystko, żeby wrócić do domu.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/97412/figa-teskni-za-domem

Fitek

piesek z powieści Zofii Nałkowskiej „Granica”.Fitek był psem podwórkowym, uwiązanym na łańcuchu ograniczający jego przestrzeń do kawałka podwórka i budy. Drut, wzdłuż którego mógł się poruszać przebiegał przez część placu będąca jego linia życia. Fitek cały dzień leżał w stałych miejscach w wygodnych dla niego pozycjach. Poza leżeniem i szczekaniem nie miał żadnych ciekawych zajęć. Szczekał na nieznajomych lub cieszył się, gdy zobaczył znajome mu osoby skawycząc i poszczekując błagalnie. Jego Zycie było bardzo monotonne i smutne, czego dowodzą fragmenty tekstu: ?leżał, drapał się, węszył, szukał pcheł?. Często wyglądał na przybitego, znudzonego i tęskniącego do ludzi. Nigdy nie pamiętał o granicach, jakie mu wyznaczono na podwórku i gdy wyrywał się w stronę człowieka lub psa, bardzo boleśnie przypominał sobie o łańcuchu na szyi”.

http://www.sciaga.pl/tekst/92392-93-jednostka_w_swiecie_ograniczen_analizujac_zachowania_bohaterow_zwierzecych

Fred

Piesek z książeczki „Fred się zgubił”  autor Webb Holly.  Renia uwielbia zabawy z Fredem i nie może się doczekać pierwszych długich spacerów. Jednak podczas wycieczki do lasu ciekawska natura Freda bierze górę i piesek ucieka w poszukiwaniu przygód. Niestety gubi się w lesie, jest przerażony i zdany tylko na siebie. Czy jeszcze kiedyś wróci do swojej ukochanej Reni?

http://www.empik.com/fred-sie-zgubil-webb-holly,p1066630763,ksiazka-p

Gwiazdka

Bohaterka książeczki dla dzieci Webb Hollypt. Szczeniaczek spełniający życzenia” Molly uwielbia zwierzaki i w przyszłości chce zostać weterynarzem, tak jak jej tata. Molly jednak ma szczególny dar – potrafi rozmawiać ze zwierzątkami! Pewnego dnia do gabinetu jej taty trafia szczeniaczek o imieniu Gwiazdka. Piesek jest wyjątkowy, ponieważ potrafi spełniać życzenia. Ale grozi mu utrata czarodziejskiej mocy. Aby temu zapobiec musi odnaleźć swoją zagubioną siostrzyczkę. Czy Molly będzie umiała pomóc pieskom? Trzeba jak najszybciej odnaleźć siostrę Gwiazdki!

http://www.empik.com/magic-molly-szczeniaczek-spelniajacy-zyczenia-webb-holly,p1063322836,ksiazka-p

Harry

Harry piesek z książeczki „W poszukiwaniu domu. Autor Webb Holly. Mała Grace nie może mieć swojego psa, ale uwielbia wyprowadzać psy z miejscowego schroniska. Zwłaszcza Harry’ego – słodkiego małego teriera. Harry nie może się doczekać kolejnych odwiedzin dziewczynki i wkrótce zostają parą najlepszych przyjaciół. Potem jednak piesek trafia do nowego domu. Grace wie, że powinna się cieszyć, bo Harry nareszcie ma swój dom, ale strasznie za nim tęskni…  A biedny Harry nic z tego nie rozumie. Gdzie się podziała jego ukochana Grace?

http://www.empik.com/w-poszukiwaniu-domu-webb-holly,prod56450532,ksiazka-p

Kajetan

fikcyjny bohater książki Macieja Wojtyszko pt. Tajemnica szyfru marabuta”.  Kajetan Chrumps to pies detektyw, który razem z kotem rozwiązują sprawę porwania reżysera Glusia.

http://www.tajemnicaszyfrumarabuta.nostalgia.pl/

Karusek

ukochany piesek Anielki, bohaterki powieści Bolesława Prusa pt. Anielka. Zmarł z wyczerpania, po przebyciu długiej drogi w poszukiwaniu nowego domu swojej ukochanej przyjaciółki.

http://www.audiobook.pl/p/pl/1004/anielka-audiobook-boleslaw_prus-1cd_-_mp3.html

Kibic

sznaucer olbrzym – pies – bohater książki Kornela Makuszyńskiego pt. Awantura o Basię. Kibic to przyjaciel Basi. „A ten pański przeklęty pies wył z radości… Ten kundel ma pomieszanie zmysłów. Gdy nie szczeka, wtedy kradnie…Au, au, au! – zawył przeciągle Kibic. Pan Olszowski pomyślał, że to mądry pies”.

http://biblioteka.kijowski.pl/makuszynski%20kornel/awantura/07.htm

Kometa

sunia – bohaterka książki „Kometa i ja. Jak przygarnięty pies uratował mi życie” Stevena D. Wolfa. Wzruszająca, prawdziwa opowieść o przyjaźni między człowiekiem i psem. Choroba Stevena sprawiła, że jego życie wywróciło się do góry nogami. Kiedy był na skraju załamania, los jednak dał mu drugą szansę… w postaci psa o imieniu Kometa. Kometa nie zaznała w życiu przyjaźni człowieka. Trzymana w klatce, szkolona do wyścigów, została porzucona przez dawnego właściciela. Dopiero Steven pokazał jej, czym są spacery, smakołyki i pieszczoty. A w zamian za okazane serce tryskająca energią Kometa odwdzięczyła mu się bardziej, niż mógłby przypuszczać…

http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,4394,Kometa-i-ja

Kora

Kora – sunia, bohaterka książeczki dla dzieci „ Kora jest samotna” Autor: Webb Holly. Waldek, starszy brat Helenki złamał nogę i musi spędzić kilka tygodni w szpitalu. Rodzice są bardzo przejęci i nie ma kto opiekować się małą suczką rasy border collie – Korą. Kora jest samotna i bardzo nieszczęśliwa, podobnie jak Helenka. Tyle że dziewczynka tak naprawdę nie lubi psów, a Kora tęskni tylko za Waldkiem. Czy Helenka i Kora mogą się jednak zaprzyjaźnić?

http://www.empik.com/kora-jest-samotna-webb-holly,p1044892264,ksiazka-p

Kruczek

pies, bohater książki dla młodszych dzieci „Gaptuś i Kruczek” Stefanii Zawadzkiej. Są to przygody 2- letniego Gaptusia i jego pieska Kruczka, który zawsze służy chłopcu z pomocą.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/154740/gaptus-i-kruczek

Kruczek

piesek, bohater książki „Wesołe historie” – „Bajka o gęsim jaju, raku Nieboraku, kogucie Piejaku, kaczce Kwaczce, kocie Mruczku i psie Kruczku”  autorstwa Ewy Szelburg – Zarembiny.

http://ksiazki.wp.pl/bid,25006,eid,26781,tytul,Wesole-historie,ksiazka.html

Kruczek

piesek, przyjaciel Misia Uszatka, Zajączka i Prosiaczka z książki „Przygody Misia Uszatka” – Czesława Janczarskiego i serialu telewizyjnego dla dzieci „Miś Uszatek”

http://www.sefer.pl/literatura/111796-mis-uszatek-na-grzyby

Kruczek

piesek występujący w noweli Henryka Sienkiewicza „Szkice węglem” Stanął w obronie swojej pani.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Szkice_w%C4%99glem_%28nowela%29

Kruczek

piesek, bohater wiersza „Piesek Kruczek” Stanisława Jachowicza. Wiersz należy do kanonu literatury dziecięcej.

http://merlin.pl/Piesek-Kruczek_Stanislaw-Jachowicz/browse/product/1,360530.html

Kruczek

piesek występujący w opowiadaniu Władysława, Stanisława Reymonta „Pewnego dniaKlęknij, durniu! Służ! Patrz tam! Tam jest, durniu, Pan twojego pana, rozumiesz? Kruczek zawarczał, usiadł na ogonie, oparł się grzbietem o fuksje i bezmyślnie patrzył w ciemność”

http://chomikuj.pl/leonardo1960/W*c5*82adys*c5*82aw+Reymont/1_reymont_opowiadania*2b1*2b,395834398.pdf

Kulka

piesek, bohater serii bajeczek dla dzieci „Kulka i Julka” Kulka to ukochany piesek Julki. Przyjaciele razem odkrywają świat.

http://merlin.pl/Kulka-i-Julka-Kulka-i-pies-morski_Jawi/browse/product/2,826812.html

Kusy

chart – pies Rejenta, bohatera „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

http://www.altius.com.pl/index.php?p=obiekty&aukcje_id=37&obiekty_id=3821&aob=1616

Lampo

pies, który jeździł koleją, bohater książki Ryszarda Pisarskiegopt. O psie, który jeździł koleją. Uratował małą dziewczynkę Adelę, poświęcając swoje życie.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/49178/o-psie-ktory-jezdzil-koleja

Lassie

sunia rasy owczarek szkocki długowłosy – bohaterka książki Erica Knighta „Lassie wróć”. Pierwszy film o tym tytule nakręcono w 1943 roku. „Bieda zmusza amerykańską rodzinę do sprzedaży psa. Utratę Lassie – swego najlepszego przyjaciela – opłakuje szczególnie mały Joe, który nie może pogodzić się z faktem pozbycia się ukochanego zwierzaka. Lassie, tęskniąc za poprzednimi opiekunami, ucieka od nowego właściciela. Przemierza pół kraju, aby wreszcie dotrzeć do rodziny, którą kocha. Są oni tak wzruszeni, że trudno im uwierzyć w powrót wiernego psa. W tej sytuacji postanawiają go zatrzymać bez względu na okoliczności…”

http://www.filmweb.pl/film/Lassie+wr%C3%B3%C4%87-1943-38778
http://www.empik.com/lassie-wroc-knight-eric,104110,ksiazka-p

Lord

bohater opowiadania „Noc ponad światem” Marii Dąbrowskiej. „Pies Lord staje się dla Nikodema kimś ważniejszym od ludzi. Jedynym właściwie, który nie tylko akceptuje, ale kocha nie zwracając uwagi na okrutną chorobę. Śmierć zwierzęcia wprowadza Nikodema w rozpacz graniczącą z szaleństwem, tak wielką, że bohater zostawia wszystko i idzie – nie wiadomo dokąd, nie wiadomo po co – powtarzając „Jo tyż jeste człowiekiem. Jo tyż.”.

http://reteskowo.blogspot.com/2013/03/miedzy-lordem-kruczkiem.html

Lulu

sunia, bohaterka powieści Zofii Nałkowskiej pt. „Granica”. Lulu to sunia domowa bez ograniczeń, kapryśna, rozpieszczona. Podwórkowego Fitka traktowała, jako pieska z nizin.

http://www.sciaga.pl/tekst/92392-93-jednostka_w_swiecie_ograniczen_analizujac_zachowania_bohaterow_zwierzecych

Luna

Luna to bohaterka książeczki „ Biedna, mała Luna” Autor: Webb Holly. Sunia Laury, wkrótce urodzi szczenięta. Laura nie może się tego doczekać, chociaż wie, że pieski trafią do nowych domów, gdy tylko wystarczająco podrosną. Gdy jednak szczenięta przychodzą na świat, jedno okazuje się bardzo maleńkie i rodzice nie mają pewności, czy przeżyje. Mała suczka, której Laura nadaje imię Luna, musi być całą dobę karmiona z butelki. To będzie ciężka praca, ale dziewczynka zrobi wszystko, co w jej mocy, by ratować Lunę…

http://www.empik.com/biedna-mala-luna-webb-holly,p1049189299,ksiazka-p

Łapa

pies Borynów z powieści Chłopi Stanisława Reymonta. Ulubieniec Witka.

http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/chlopi-czesc-pierwsza-jesien/motyw/pies/

29 grudnia

Maf

piesek amerykańskiej gwiazdy filmowej Marilyn Monroe. Maf stał się bohaterem książki „Rozważania psa Mafa i jego przyjaciółki Marilyn Monroe” Andrewa  O’Hagana

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://1pies.pl/wp-content/uploads/2012/01/marilyn-300×224.jpg&imgrefurl=http://1pies.pl/psy-rasowe-pies/pies-opowiada-

Maksio

Maksio to piesek z książeczki Webb Holly – Maksio szuka domu. Marta jest bardzo, bardzo szczęśliwa, kiedy otrzymuje wymarzony, upragniony prezent – wspaniałego owczarka staroangielskiego. Dziewczynka i piesek bardzo szybko zostają najlepszymi przyjaciółmi i bardzo się do siebie przywiązują. Kiedy Marta jest w szkole, szczeniak bardzo za nią tęskni, bo nie może się doczekać ich wspólnych zabaw. Pewnego dnia stęskniony szczeniak wyskakuje przez otwarte okno i postanawia wyruszyć na poszukiwania ukochanej Marty. Niestety Maksio nie zna dobrze okolicy, nie potrafi odnaleźć drogi do domu i wpada w poważne tarapaty. Czy Maksiowi uda się odnaleźć drogę do domu, do Marty, która bardzo się o niego niepokoi i martwi się, że utraciła go na zawsze?

http://www.empik.com/maksio-szuka-domu-webb-holly,p1066630736,ksiazka-p

Marley

żółty labrador – bohater książki „Marley i ja. Życie, miłość i najgorszy pies świata „autorstwa  Johna Grogana. Bohater filmu pt. Marley i ja” wspaniała opowieść o życiu psa Marleya w rodzinie. „Marley, żółty labrador jest nieznośnym, rozbrykanym, krnąbrnym potworem. Wyleciał ze szkoły tresury za brak postępów. Demoluje dom i wyrywa ozdobne rośliny w ogródku, uwielbia pić wodę z miski klozetowej. A jednocześnie jest wiernym i niezawodnym przyjacielem, kochanym stworzeniem, które uczy swoich właścicieli, jak cieszyć się ulotnymi chwilami i co jest naprawdę ważne”.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/39348/marley-i-ja-zycie-milosc-i-najgorszy-pies-swiata

Mura

matka Szarika z książki Janusza Przymanowskiego  „Czterej Pancerni i pies”. Zginęła w walce z dzikiem. Pozostawiła Szarika jako małego szczeniaka.

Nana

nowofundlandka – bohaterka książki „Piotruś pan” J.M. Barrieego.

https://www.google.pl/search?q=nana+pies+piotru%C5%9B+pan&client=firefox-a&hs=8nr&rls=org.mozilla:pl

Odie

wesoły kundelek – fikcyjny piesek, bohater komiksu Jima Davisa z serii Garfield , towarzysz kota Garfielda. Pojawił się także w serialu „Garfield i przyjaciele’.

https://www.google.pl/search?q=odie+pies&client=firefox-a&hs=2pt&rls=org.mozilla:pl:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=

Pandur

pies z książki Heleny Mniszkówny pt. „Trędowata”

Puc

kundelek z książki Jana Grabowskiego „Puc, Bursztyn i goście”

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://upolujebooka.pl/_data/offer/000002/00012650/puc__bursztyn_i_goscie.jpg

Puszek

niebezpieczny pies gajowego Hogwardu z książki „Harry Potter” Puszek jest ogromny i ma trzy głowy osadzone na trzech szyjach. Jest odpowiednikiem mitologicznego Cerbera. Ma tylko jedną słabość: jest wrażliwy na dźwięki muzyki.

https://www.google.pl/search?q=puszek+pies+harry+potter&clien

Rafik

Rafik – piesek – bohater książki dla dzieci pt. Rafik został sam – autor Webb Holly. Ania jest załamana, gdy dorośli podejmują decyzję, że piesek powinien wrócić do domu. Rafik też jest zdezorientowany i nie może zrozumieć, dlaczego wszyscy się na niego złoszczą. Rozpaczliwie chce zostać i zrobi wszystko, by nie oddzielono go od ukochanej Ani…

http://www.empik.com/rafik-zostal-sam-webb-holly,p1088349562,ksiazka

Raptuś

pies, kundelek – bohater opowiadania „Przygody Psa Raptusia” opublikowanego na Portalu KrainaPsa.
Wzruszająca, edukacyjna, familijna opowieść o małym piesku. Miłość i tragizm wypadków przeplatają się wzajemnie.

www.krainapsa.pl

Reks

Reks – bohater książeczki dla dzieci Webb Holly „Reks szczeniak z wakacji’ Gdy Dorotka przyjeżdża na pole namiotowe, gdzie z rodziną spędza wakacje, spodziewa się najwspanialszych przygód w swoim życiu. Czeka tam na nią kolejna miła niespodzianka – suczka właścicieli kempingu się oszczeniła, a Dorotka może pomagać w opiece nad szczeniaczkami. Dziewczynka zakochuje się w jednym ze szczeniaków, któremu potajemnie nadaje imię Reks. Wkrótce Dorotka i Reks stają się nierozłączni. Gdy wyjazd dobiega końca, dziewczynka nie może znieść myśli o pozostawieniu szczeniaka, chociaż cały czas wiedziała, że nie będzie mogła go zabrać. Jak Dorotka ma się pożegnać z Reksem? Czy istnieje jakiś sposób, aby przekonać rodziców, by mogła zabrać pieska do domu?

http://www.empik.com/reks-szczeniak-z-wakacji-webb-holly,p1079981959,ksiazka-p

Reksio

Piesek – bohater książki Reksio i Pucek i inne opowiadania – Jana Grabowskiego. Przedstawia psie figle i psoty.

Rex

bohater opowiadania Stanisława Władysława Reymonta Pt „Bunt” „— Policzymy się teraz, sobako!—zakrzyczała triumlująco i, zapędziwszy Rexa do kąta, jęła go bić pogrzebaczem, zajadle wypominając po każdem uderzeniu: — To za pieczeń! To za wczorajszą kiełbasę! To za indyczki! — Pies wił się i, skamląc błagalnie, lizał ją po nogach. — A teraz masz za jamniki, żebyś zapamiętał, chamie jeden, że pańskich piesków ruszać nie wolno. A teraz, żeby cię już raz djabli wzięli!”

http://chomikuj.pl/Klemens_Werner/LITERATURA+POLSKA+KLASYKA/REYMONT+W*c5*81/Reymont+W*c5*82adys*c5*82aw+-+BUNT,794376976.doc

Rubi

Rubi to bohater książeczki dla dzieci „ Mały Rubi w tarapatach” Autor Webb Holly. Październik 2011 – Kasia nie może uwierzyć, że rodzice zgadzają się na to, by miała psa. Na widok ślicznego szczeniaka Rubiego, jest pewna, że cała rodzina zakocha się w nim tak samo jak ona. Ale jej siostra Jola martwi się, jak jej kotka Pchełka zareaguje na nowego lokatora.

http://merlin.pl/Maly-Rubi-w-tarapatach_Holly-Webb/browse/product/1,940429.html

Rufi

Rufi to piesek z książeczki dla dzieci „ Na ratunek Rufiemu”. Autor: Webb Holly. Bliźnięta, Patrycja i Adam  zabierają  z sobą  na wakacje swojego ukochanego szczeniaczka. Rufi uwielbia długie spacery po plaży, szczególnie cieszy go wskakiwanie do morza oraz kopanie w piasku. Na spacerach poznaje również nowe zwierzątka ¬ interesują go wiewiórki, które bardzo lubi gonić. Pewnego razu po raz pierwszy sam wybiera się na długi spacer, a dzieci martwą się jego zniknięciem i niecierpliwie go wyczekują. Po długich godzinach oczekiwania postanawiają wyruszyć na poszukiwania. Szukają go na plaży. Idą wzdłuż klifu, tam spotyka ich coś zupełnie nieoczekiwanego…

http://www.empik.com/na-ratunek-rufiemu-webb-holly,p1047488965,ksiazka-p

Saba

mastif – sunia, bohaterka książki Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” Towarzyszka i opiekunka dzieci Stasia i Nel.

http://www.google.pl/imgres?imgurl=&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.dziecionline.pl

Smutek

czarny labrador – pies z książki Hotel New Hampshire Johna Irvinga. „Jest także stary, śmierdzący pies, imieniem Smutek – duży, czarny labrador, którego właściwie nikt w rodzinie nie kocha poza Franny. Pewnego dnia ojciec postanawia, że pies zostanie uśpiony, a Frank, by sprawić przyjemność siostrze – wypycha Smutka i wręcza go jej na gwiazdkę. Taki prezent staje się przyczyną różnych przykrych wydarzeń. Przynosi na przykład śmierć jednego z członków rodziny”.

http://www.libertas.pl/recenzja_hotel_new_hampshire_john_irving.html
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/164307/hotel-new-hampshire

Smyk

Piesek z książeczki dla dzieci „Smyk uprowadzony szczeniak” Autor Webb Holly. Emilka dostaje zupełnie wyjątkowy prezent – wspaniałego, biszkoptowego labradora. Wkrótce tych dwoje staje się nierozłącznym przyjaciółmi. Kiedy wakacje dobiegają końca i Emilka wraca do szkoły, piesek jest bardzo smutny i samotny, gdy zostaje sam w domu. Pewnego popołudnia, kiedy Emilka wraca ze szkoły, nie zastaje w ogrodzie swojego pupila. Dziewczynka jest przerażona, martwi się, że ktoś mógł ukraść jej psa. Emilia postanawia za wszelką ceną odzyskać ukochanego szczeniaka, tylko gdzie go może odnaleźć?

http://www.gandalf.com.pl/b/smyk-uprowadzony-szczeniak/

Sonia

Sonia to bohaterka książeczki dla dzieci pt. Czarująca Sonia. Autor Webb Holly. 11-letnia Lotka uwielbia zaczarowany sklep zoologiczny swojego wujka. Szczególnie teraz, gdy odkrywa, że sama posiada magiczne zdolności, a Sonia – jej ulubiona jamniczka – potrafi czarować. Razem mogą zdziałać niesamowite rzeczy i nic nie jest w stanie im przeszkodzić. Nawet okropna Sara i jej banda.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/175222/animal-magic-czarujaca-sonia

Szarik

pies owczarek niemiecki – bohater książki Janusza Przymanowskiego „Czterej Pancerni i pies. Inteligentny, odważny wpisany do brygady. „…należał do Janka i został mu podarowany przez Jefima Siemionycza w pierwszym odcinku. …Wielokrotnie uratował załogę „Rudego” przed niechybną śmiercią. Podczas polowania jego matka Mura zaatakowała dzika, który to zdołał śmiertelnie zranić psa. Szarik został wtedy sierotą i zaopiekował się nim Janek.

http://aleseriale.pl/gid,5327,img,208087,fototemat.html?ticaid=511593
http://pl.wikipedia.org/wiki/Szarik

Szczudlik

pies, bohater książki Aleny Munkowej i Jiriego Munka „ Psi żywot”. Razem z Bagietką wyrusza z przytulnego domu opiekunów i wyrusza w świat.

http://www.sklepy24.pl/sklep/booknet_net_pl/produkt/psi-zywot-szczudlik-i-bagietka/13318

Toto

bohater książki „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” L. Franka. Pies należący do głównej bohaterki książki, Doroty.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Toto_%28pies%29

Komentarze
Wczytywanie...