Nie rezygnuj z wizyty u lekarza

lekarze są na miejscu, naprawdę warto w potrzebie o kontakt z weterynarzem

0 300

Żyjemy szybko, brak nam pieniędzy, czasu, a moda (i często wygodnictwo) powodują, że człowiek w potrzebie nie odwiedza lekarza czy weterynarza. Kuruje się sam, leczy bliskich i swoje zwierzęta, podpierając się wiadomościami z internetu lub radami pani aptekarki. Gdyby medycyna była tak prosta, to dobry doktor nie musiałby uczyć się sześciu lat – o stażu lekarskim nie wspominając… Wielu nieuczciwych biznesmenów handluje w internecie różnymi lekami dla ludzi i zwierząt, spychając na bok wszelkie zagrożenia i konsekwencje; ostatnio przeglądając informacje w sieci natknęliśmy się na serię preparatów do pielęgnacji i leczenia uszu. Włosy nam stanęły dęba na głowach!

Sklep internetowy, chcąc jakoś ochronić się przed konsekwencjami prawnymi i roszczeniami klientów, zamieścił informację „po zakupie produktu należy skontaktować się meilowo lub telefonicznie z naszym lekarzem weterynarii w celu zapoznania się ze sposobem stosowania preparatu, ponieważ musi być on stosowany pod nadzorem lekarza weterynarii”. Patrzymy na skład tegoż specyfiku, rzeczywiście, ma substancje, które stosuje się w niektórych schorzeniach, a w niektórych nie wolno ich użyć, ale… czy telefonicznie lub meilowo lekarz zajrzy do ucha pacjentowi?! W dodatku preparat jest „dla psów i kotów” a w składzie ma substancję mogącą kota po prostu uśmiercić. Kilka dni temu ktoś na forum kocim rozpaczał, bo odpchlił kota preparatem dla psów kupionym w jakimś sklepie zoologicznym; permetryna jest bezpieczna dla psa, ale dla kota jest śmiertelnym niebezpieczeństwem. Coraz więcej zwierząt jest narażonych na skutki niewłaściwego leczenia czy pielęgnacji środkami, których stosowanie wymaga sensownego kontaktu z lekarzem weterynarii.

Coraz więcej ludzi kupuje preparaty i leki weterynaryjne, stosując je nie wie np., że w pobliżu obroży z amitrazą/amitrazem nie powinny przebywać dzieci, ciężarne, astmatycy (a my zakładamy te obroże psom w ochronnych rękawiczkach i tylko gdy inne sposoby na insekty się nie sprawdziły i nie ma przeciwwskazań środowiskowych oraz zdrowotnych do stosowania preparatu). Stosowanie furaginu bez recepty i badania lekarskiego u psa, kota czy człowieka mogą nie wyleczyć zapalenia pęcherza, ale natomiast zamaskować na jakiś czas inne choróbsko… Wniosek: lekarze ludzcy i zwierzęcy wciąż są potrzebni, nie wolno leczyć siebie czy zwierzaka bez należytej wiedzy i badań. Tu chodzi o zdrowie i życie.

W krajach, w których trudno o kontakt z lekarzami, zamawia się wizytę przez radio czy telefon, tą drogą konsultuje się doraźnie nagłe przypadki. A lekarz ludzki czy zwierzęcy i tak systematycznie przemierza drogę do kolejnych pacjentów łodzią czy awionetką. Mam na myśli kraje Oceanii, piękne obszary Afryki czy Australii. Ponieważ nasi lekarze są na miejscu, naprawdę warto w potrzebie o osobisty kontakt ze specjalistą, który ma gabinet niedaleko. Wszak zdrowie jest najważniejsze.


Przychodnia Weterynaryjna T. Kutrzuba – Kraków, Okulickiego 57

Komentarze
Wczytywanie...