Przygotowujemy pieska do szczepienia

0 799

Na tydzień przed szczepieniem, zwierzę należy odrobaczyć, jeżeli nie jest odrobaczywiane regularnie przez cały rok. Przez kilka dni przed szczepieniem powinien być dobrze odżywiony. Nie wolno kąpać psa przed szczepieniem. Kiedy nie można szczepić psa?

Nie wolno szczepić:

  1. jeżeli piesek jest chory, ma wymioty, rozwolnienie, obecność robaków w kale lub wymiocinach, kaszel, brak łaknienia, jest osowiały. Sytuacja taka nie dotyczy chorób przewlekłych, tj. cukrzyca, niewydolność nerek, wątroby.
  2. jeżeli zwierzę jest silnie zarobaczywione. Szczepionka może być nieskuteczna.
  3. jeżeli po kolejnych szczepieniach, nawet po zmianie szczepionki, dochodzi u psa do reakcji alergicznej, grożącej utratą życia.
  4. matek ciężarnych i szczeniaków do 6 tygodnia życia.

Po szczepieniu należy odczekać w poczekalni 30 minut i obserwować zachowanie psa. Może wystąpić nieoczekiwana reakcja antyfilaktyczna. Są to bardzo sporadyczne wypadki, ale możliwe do wystąpienia. U piesków podobnie jak u ludzi często występują odczyny poszczepienne, ogólne lub miejscowe.

Odczyn ogólny przejawia się w osowieniu, mniejszym apetycie, stanem podgorączkowym, tj. 39,2 stopnie Celsjusza, przy prawidłowej temperaturze ciała psa 38-39 stopni. Objawy te mijają zwykle po 2 dniach. Jeżeli występują inne objawy takie jak obrzęk nosa, powiek, powtarzające się wymioty, biegunki, należy pilnie skontaktować się z weterynarzem.

Odczyn poszczepienny miejscowy występuje w postaci małego guzka w miejscu podania szczepionki. Zwykle zanika po kilku tygodniach. U małych piesków bolesny odczyn miejscowy może mieć objawy odczynu ogólnego. Jeżeli nasz pupil jest obolały, a każde dotknięcie sprawia mu ból, ma złe samopoczucie, należy zasięgnąć porady lekarza.

Po szczepieniu nie należy kąpać psa przez okres 2 tygodni. Odporność na choroby pojawia się około 10 dni od momentu zaszczepienia.

Aby pies był zdrowy należy go szczepić przez całe jego życie.

Zamiast liczyć na dobrego przyjaciela, lepiej licz na dobrego psa.

/przysłowie jakuckie/.
Komentarze
Wczytywanie...