Rzadziej stosowane metody leczenia

Coraz popularniejszy w medycynie jest laser.

0 297

 

Bardzo często pomagają one tak, jak tego oczekujemy. Na zwierzęciu nie sprawdzi się efekt placebo; nie wmówi mu się, że coś działa lub nie.

Coraz popularniejszy w medycynie jest laser. Dobrze opracowany i wykonany cykl naświetlań leczy problemy skórne, reumatyczne, rehabilituje kończyny, zmniejsza blizny itp. Kiedy odstawiliśmy po dłuższym stosowaniu leki przeciwzapalne, laseroterapia pozwoliła naszemu pacjentowi funkcjonować bez bólu i przyjmowania środków farmakologicznych przez pół roku. Pudelek Roy cierpiący od kilku lat na nawracające problemy skórne o nierozpoznanej przyczynie (po wszystkich możliwych badaniach nie wykryto przyczyny ropienia i łuszczenia się ciała) po leczeniu laserem ma dużo rzadsze nawroty choroby. Blizna na głowie buldożka (rok temu usuwany miał spory guz) zmniejszyła się po naświetlaniach o 50%. Pacjentów na laseroterapię miewamy sporo, bo choć jest to dość czasochłonna terapia wymagająca cierpliwości i systematyczności – działa nie tylko miejscowo, ale ogólnie podwyższa odporność pacjenta. Minusem laseroterapii jest to, że nie można jej wykonywać u pacjentów z przebytą lub czynną chorobą nowotworową lub niektórymi przewlekłymi, np. cukrzycą czy epilepsją; to samo tyczy się opiekunów zwierzęcia, nie mogą oni wówczas przebywać ze swoim pupilem w trakcie naświetlań.

Czasem sięgamy po preparaty homeopatyczne, zwłaszcza w przypadku choroby lokomocyjnej, w terapii stresu. Są one bardzo skuteczne. Lepiej zacząć od tego typu preparatów czy suplementu diety z tryptofanem, niż wytaczać od razu ciężkie działa – leki psychotropowe. I staramy się leczyć ziołami – maść majerankowa, nagietek, pokrzywa, czy inne – dają dobre efekty przy rozmaitych schorzeniach. Jednak należy pamiętać – nawet zioła czy suplementy diety należy stosować bardzo ostrożnie, ponieważ je również można przedawkować lub nieodpowiednio połączyć z innymi lekami czy preparatami.


Przychodnia Weterynaryjna T. Kutrzuba – Kraków, Okulickiego 57

 

Komentarze
Wczytywanie...