Dar życia

Zwierzęce krwiodawstwo, bohaterowie daru życia przy transfuzji bezpośredniej

0 325

W Polsce jak i w wielu krajach na świecie istnieje zwierzęce krwiodawstwo. My też korzystamy z banku krwi, kiedy ratujemy psie lub kocie życie. Kim są bohaterowie, którzy Dar Życia przekazują swym czworonożnym braciom? To zwierzaki, które mają kochających właścicieli, ale też podopieczni fundacji czy schronisk. W zamian za krew zwierzę otrzymuje karmę, jego właściciele otrzymują gotówkę (nie ma honorowego krwiodawstwa zwierzęcego w laboratoriach, ale przy transfuzji bezpośredniej, gdy znajdzie się dawca – owszem); dawca i jego krew są oczywiście dokładnie badane. Jak u ludzi – trzeba także oznaczyć próbę krwi lub wykonać tzw. próbę krzyżową, czy krew dawcy i biorcy są zgodne na tyle, by przetaczanie było bezpieczne.

Dżek to weteran banku krwi, niegdyś był psem schroniskowym i trafił do swoich opiekunów wraz z Baziką, adoptowaną terierką. Kiedy suczka zachorowała i trzeba było zrobić operację, krew Dżeka powędrowała od razu do Baziki. Lekarz pobierał ją dawcy i aplikował pacjentce. Tylko dzięki temu Bazika żyje, ma się dobrze i dziś wraz z Dżekiem bawią się zdrowe i szczęśliwie. Opiekunowie zdecydowali, że od czasu do czasu Dżek odda krew potrzebującym. Zwierzęcy krwiodawcy oddają swoją krew bez przemocy i stresu, ich charakter pozwala na spokojne pobranie; zestresowane zwierzę nie może być krwiodawcą.

Krwotok, autoagresja komórek krwi, problem ze spadkiem ciałek i inne przyczyny powodują, że i zwierzętom czasem potrzebna jest transfuzja. Dzwonimy do banku krwi, odbieramy ją w ciągu kilku godzin, najczęściej z pociągu ekspresowego; w nagłych sytuacjach ratujemy się bezpośrednim przetoczeniem krwi od dawcy. To zawsze jest czas stresu, emocji i wielkiej radości, gdy wszystko skończy się happy endem – krew zostanie podana na czas a pacjent będzie cieszyć się życiem i zdrowiem kolejne lata. I tylko szkoda, że wciąż jest tej krwi zbyt mało, banków również. Powinny być w każdym większym mieście, podobnie jak lista dawców bezpośrednich. Marzenie niejednego weterynarza i właściciela zwierzęcia. Może wkrótce się urzeczywistni?

Przychodnia Weterynaryjna T. Kutrzuba – Kraków, Okulickiego 57

Komentarze
Wczytywanie...