Suszenie i czesanie psa

0 524

Po kąpieli, gdy tylko nasz piesek trochę podeschnie nakładamy na jego sierść odżywkę, balsam bez spłukiwania, bądź też spryskujemy go specjalnym kosmetykiem w sprayu. Suszymy włosy ciepłym, ale nie gorącym strumieniem powietrza. Ustawiamy suszarkę tak , aby powiew dmuchanego powietrza dochodził z góry. Delikatnie przy tym rozczesujemy i rozdzielamy włosy szczotką lub metalowym grzebieniem. Czeszemy zawsze zgodnie z naturalnym kierunkiem układania się włosa.

Suszenie

Suszenie psa powinno przebiegać sprawnie i szybko. Nie można pozwolić, aby piesek zmarzł. Najlepszą pozycją podczas suszenia jest ułożenie psa na boku. Suszymy wówczas od strony brzucha i kończymy na grzbiecie. Suszymy także w kierunku układającego się włosa. Suszenie długowłosych piesków jest dość skomplikowane i czasochłonne.

Czesanie

Nie wolno pieska szarpać, wyrywać mu włosów, aby nie sprawiać mu bólu. Włoski pod oczami, przy uszach, wąsy, brodę zawsze czeszemy małym, gęstym grzebykiem. Podczas czesania włosów, zawsze należy podtrzymywać sierść u nasady ciała, lewą ręką, tak aby ciągnięcie nie było bolesne. Po kąpieli usuwamy wszelkie resztki kołtunów. Jeżeli występuje problem, używamy filcarza. Jest to grzebień wyposażony w płaskie zęby, którymi przecina się kołtuny na mniejsze pasma. Wtedy te małe kołtuny można usunąć grzebieniem.

Na co zwrócić uwagę?

Pamiętajmy, że nie szczotkujemy psa codziennie. Przesadne szczotkowanie prowadzi do połamania i skrócenia włosa, przyspiesza naturalną jego wymianę i utrudnia osiągnięcie mu odpowiedniej dla rasy długości. Psi włos nie rośnie tak jak włos ludzki. Osiąga maksymalną, przewidzianą dla rasy długość i wypada.
Pamiętajmy, że nie czeszemy nigdy suchego włosa. Należy go zawsze zmoczyć. Używajmy do tego celu zwykłego zraszacza do kwiatów. Do wody dodajmy odrobinę odżywki bez spłukiwania. Zawsze należy wykorzystać kąpiel do starannego wyczesania naszego psa.
Pamiętajmy o nagrodzie w postaci smakołyku.

Nie popełnij błędu i nie traktuj swojego psa jak człowieka, albowiem on potraktuje cię jak psa-/Martha Scott/

Komentarze
Wczytywanie...