Pielęgnacja sierści

0 548

Kiedy widzimy pieska, nasza uwaga skierowana jest zwykle na jego sierść i oczy. Mówimy jaką ten piesek ma błyszczącą i zdrową sierść. Jego wygląd świadczy również o jego kondycji. Zdrowa, lśniąca sierść – piesek zdrowy, żywotny, radosny. Sierść matowa, skołtuniona – piesek zazwyczaj chory, smutny, samotny.

Co jest podstawowym budulcem sierści?

 1. Aminokwasy,
 2. Nienasycone kwasy tłuszczowe jak NNKT, Omega-6, Omega-3

Negatywny wpływ na sierść ma brak witamin A, E, C, cynku, biotyny i ryboflawiny. Dlatego tak ważne w życiu pieska jest prawidłowe żywienie. Należy go karmić dobrej jakości białkiem, aby dostarczyć do organizmu aminokwasów.

Jakie są objawy złej diety?

Podstawowymi objawami są: świąd skóry, pogorszenie się kondycji sierści i skóry, wyłysienia, podrażnienia, zapalenia, wypadanie włosów czy sierści, choroby skóry.

Czy zawsze wypadanie włosów i matowa sierść to objaw choroby skóry?

Nie, nie zawsze. Takie objawy mogą wywołać także:

 1. Inwazje pasożytów,
 2. Grzybice skóry
 3. Alergeny i różne choroby alergiczne
 4. Zaburzenia endokrynologiczne
 5. Choroby nerek
 6. Brak pielęgnacji.

Jak należy dbać o sierść psa?

  1. Właściwa dieta bogata w aminokwasy, witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe. Poradnik Mój pies, na piękną sierść poleca: zaczyn drożdżowy, oleje z wiesiołka, ogórecznika, pestek winogron, oliwę z oliwek, gotowane żółtko jajka.
  2. Prawidłowa pielęgnacja sierści. Szczotki, grzebienie, szampony i odżywki muszą być dopasowane do rozmiaru psa i rodzaju sierści. Dobre szczotkowanie zwiększy ukrwienie skóry, usunie martwy włos i przyspieszy wzrost nowego. Psy długowłose wymagają więcej dbałości niż psy krótkowłose. W czasie linienia należy je czesać codziennie, po za nim dwa-trzy razy w tygodniu.
 1. Na rynku jest szereg preparatów, które zawierają witaminy i związki mineralne wzbogacone o nienasycone kwasy tłuszczowe. Preparaty te powinno podawać się pieskom szczególnie podatnym na choroby skóry, ubytki włosa, w celu przyspieszenia odrostu sierści, zarówno po okresie linienia jak i po przebytych chorobach czy w czasie rekonwalescencji . Preparaty wzmacniające przyczyniają się do formowania i dojrzewania włosa, przyczyniają się do uzyskania pięknego połysku, gęstości i sprężystości.

Należy jednak pamiętać, aby przed podaniem preparatu skonsultować się z lekarzem weterynarii. Najlepiej dla naszego pieska będzie, jeżeli to weterynarz przepisze nam odpowiedni preparat.

Podsumowując należy pamiętać:
Aby nasz piesek miał ładną sierść musimy stosować odpowiednią dietę, pielęgnację, wykluczyć inne choroby, zastosować przepisane prze lekarza preparaty lecznicze.

Komentarze
Wczytywanie...