Dbamy o świeży oddech psa

0 595

Właściwa pielęgnacja psa przyczynia się do prawidłowego jego rozwoju, zapobiega chorobom i dostarcza pozytywnego bodźca emocjonalnego dla pupila i jego opiekuna. Niektóre pieski pomimo codziennej pielęgnacji posiadają przykry dla otoczenia zapach z pyszczka. Nie wolno nam tego bagatelizować. Należy szybko znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy.

Przyczyny przykrego zapachu

Choroby zębów i przyzębia.
Zapalenie zatok okołoodbytowych.
Zapalenie napletka, a w konsekwencji zapalenie migdałków
Stany zapalne gardła
Choroby nerek, wątroby
Spożywanie własnych odchodów
Błędy dietetyczne
Wylizywanie sromu przez sunie podczas cieczki

W jaki sposób dbać o świeży oddech?

Dbamy o stan uzębienia psa. Usuwamy kamień nazębny, regularnie sprawdzamy stan dziąseł.

Dbamy o higienę miejsc intymnych. Zatoki okołoodbytowe znajdują się między zewnętrznym i wewnętrznym zwieraczem odbytu.
W przypadku zapalenia zatok gromadzi się tam masa kałowo-ropna i następuje świąd. Pies wylizuje tę część ciała ze względu na ciągłe swędzenie i bakterie tam znajdujące się przenosi do jamy ustnej.
W przypadku samców w wyniku złej pielęgnacji dochodzi do zapalenia napletka. Silny świąd tego miejsca doprowadza psa do bardzo częstego wylizywania chorego miejsca. Doprowadza to do zapalenia migdałków i przykrego zapachu z jamy ustnej. Nie wolno mam doprowadzić to takiego stanu rzeczy.

Dbamy o zapewnienie pupilowi odpowiednich warunków klimatycznych. Zwracamy uwagę na spożywanie niedozwolonych, brudnych, zanieczyszczonych przedmiotów czy produktów podczas spacerów. Stany zapalne gardła zawsze należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Na bieżąco leczymy wszelkie stany zapalne w organizmie psa, aby nie dopuścić do zapalenia nerek czy wątroby.

Nie pozwalamy psu spożywać własne odchody. Przeprowadzamy terapię behawiorystyczną.

Eliminujemy błędy w karmieniu naszego pupila. Uboga w błonnik dieta powoduje osłabienie perystaltyki jelit i doprowadza do stanu zapalnego.

Szczególnie dbamy o higienę miejsc intymnych suni podczas cieczki.

Pamiętajmy, że przykry zapach z pyszczka jest zawsze oznaką choroby. Właściwa pielęgnacja pozwoli unikać takich dolegliwości.

 

Komentarze
Wczytywanie...