Czyszczenie ucha

0 469

Psy mają bardzo specyficzną budowę ucha. Trudno je dokładnie wyczyścić. W żadnym wypadku nie można dopuścić do przedostania się wody do ucha. Płyn zalegający w uchu może doprowadzić do stanu zapalnego. Podobnie, jak nie czyszczone ucho, które jest pełne woszczyzny, kurzu i złuszczonego naskórka.

Problemy z uszami.

Problemy z uszami występują u wszystkich ras psów, ale największe z nich mają:
rasy z dużymi zwisającymi uszami. U nich wentylacja ucha jest gorsza i często dochodzi do stanów zapalnych.
sznaucery, pomimo, że mają uszy sterczące. Szybko rosnące, zalegające włosy w uchu powodują infekcje grzybiczne i stany zapalne.
rasy takie jak: spaniele, beagle czy bassety, należące do grup zwiększonego ryzyka.

Jak pielęgnować ucho?

Uszy należy przeglądać systematycznie, raz na tydzień, a nawet codziennie. Należy zajrzeć do środka i sprawdzić czystość, ilość i kolor woskowiny, powąchać. Brzydki zapach informuje o infekcji. Brudne ucho należy przetrzeć i przeczyścić.

Etap I.

Przegląd.

Etap II.

Usuwanie odrastających włosków, oczywiście u ras, które je mają. Jest to nie bolący zabieg, który można wykonać samemu. Dla psa, czyszczenie nie jest zbyt komfortowe, dlatego może być nieco niespokojny. Należy go do tego przyzwyczajać i często nagradzać.

Etap III.

Czyszczenie na sucho. Wokół palca owijamy nieco waty i starannie czyścimy ucho. Wsuwamy palec jak najgłębiej i obracamy nim.

Etap IV.

Czyszczenie na mokro. Zmieniamy watkę. Nawilżamy ją płynem do czyszczenia ucha, owijamy palec i czyścimy tak jak na sucho, aż watka będzie czysta.

 

Etap V.

Wpuszczamy do ucha kilka kropel płynu do czyszczenia ucha.
Wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Ach cóż to za życie bez psa na kanapie
bez psa co go się za uchem drapie. /Justyna Wawrzyniak/

Komentarze
Wczytywanie...