Otyłość u psów

0 423

Otyłość u psów, podobnie jak u ludzi stała się problemem społecznym. Weterynarze biją na alarm. Ponad 2/3 psów ma nadwagę lub jest otyłych. Przypadłość ta związana jest z różnymi czynnikami.

Do najważniejszych z nich należą:

Wiek: Najbardziej narażone są zwierzaki od 7 roku życia. Płeć: Większą tendencję do tycia przejawiają suczki, ze względu na 16% więcej tkanki tłuszczowej w organizmie. Rasa: Niektóre z nich mają genetyczne predyspozycje do nadwagi ze względu na małą przemianą materii. Należą do nich labrador retriever, cocker spaniel, owczarek szetlandzki, golden retriever, jamnik, cairn terier, bassett hound, beagle. Zabieg kastracji: Zmiany metaboliczne zachodzące w organizmie sprzyjają odkładaniu się tłuszczu. Brak ruchu. Otyłość może być skutkiem wielu chorób, m.in. niedoczynności tarczycy, choroby trzustki. Największym jednak czynnikiem ryzyka otyłości u psów jest człowiek, opiekun zwierzaka.

A to najczęstsze błędy które popełnia:

przypadkowe dawkowanie, przypadkowa karma, miska pełna jedzenia, pies je ile chce i kiedy chce, brak ustalonych pór posiłków, dokarmianie psa smakołykami i resztkami ze stołu, niedocenianie karmy gotowej dla psów i karmy suchej.

Sygnałami nadwagi i otyłości są:

niewyczuwalne żebra, brak przewężenia w pasie, trudności w chodzeniu, skrócony oddech, senność, ospałość, pogorszenie nastroju, brak ochoty do zabawy. Nadwaga występuje wówczas, gdy masa ciała przekracza 5% dopuszczalnej masy. Otyłość, gdy masa ciała jest większa niż 20% normy w stosunku do wartości optymalnej. Zarówno nadwaga, otyłość, jak i nadmierna otyłość ma niekorzystne dla zdrowia następstwa. Narządy nadmiernie odtłuszczone prowadzą do niewydolności ich pracy.

Największymi zagrożeniami są:

Skrócenie długości życia. Upośledzenie słuchu. Zaburzenia sercowo-naczyniowe, nadciśnienie, problemy sercowe, cukrzyca. Zaburzenia oddychania. Zgromadzony w jamie brzusznej tłuszcz uciska na przeponę, powodując trudności w oddychaniu. Organizm jest nie dotleniony. Zaburzenia narządu ruchu. Stany zapalne kości i stawów. Zwyrodnienie w obrębie kręgosłupa, niedowład, utrudnione poruszanie. Spadek odporności. Większa podatność na choroby zakaźne. Problemy z gojeniem się ran. Komplikacje chirurgiczne. Zwiększone ryzyko narkozy. Utrudniony dostęp do narządów wewnętrznych. Przedłużające się zabiegi chirurgiczne.

Uwaga otyły piesek to chory piesek.

Otyłość to choroba wymagająca leczenia. Odchudzanie psa możliwe tylko za porozumieniem z lekarzem weterynarii. Musi wykluczyć najpierw wszelkie zmiany chorobowe. Nie ma na świecie przyjaźni, która trwa wiecznie. Jedynym wyjątkiem jest ta, którą obdarza nas pies. /Konrad Lorenz/

Komentarze
Wczytywanie...