Jak dbać o zęby psa?

0 507

Psy, podobnie jak ludzie cierpią na choroby zębów i dziąseł. Częstą przypadłością jest także osadzanie się kamienia nazębnego. Płytka nazębna, z której tworzy się kamień, powstaje z resztek pokarmu i bakterii. Twarda płytka przybiera kolor żółty, brunatny. Często w takich przypadkach dochodzi do zapalenia dziąsła. Poprzez uszkodzone dziąsła, bakterie łatwo dostają się do krwiobiegu psa i zagrażają jego zdrowiu. Dlatego też profilaktyka zębów psów, jest tak samo ważna jak u ludzi.

Do podstawowych działań profilaktycznych należy:

  1. Prawidłowe żywienie. Miękka karma sprzyja osadzaniu się kamienia nazębnego, jest bowiem doskonałą pożywką dla bakterii, dlatego należy podawać psu liczne dodatki –gryzaczki w postaci surowej, całej marchewki lub preparatów dostępnych na rynku. Piesek gryząc twarde pożywienie oczyszcza sobie zęby sam. Należy podawać naszym pupilom specjalne kości do czyszczenia zębów, traktując je jako zabawę.
  2. Sprawdzanie zębów przynajmniej raz w tygodniu. Wszystkie niepokojące objawy w postaci: zaczerwienienia,
    opuchnięcia, krwawiących dziąseł, przykrego zapachu, zwiększonej wydzieliny ślinowej skonsultuj z weterynarzem. Jeżeli zęby są przy tym pożółkłe i występują ubytki idź niezwłocznie do psiego dentysty.
  3. Regularne czyszczenie zębów 1-2 razy w tygodniu. Zabieg czyszczenia nie może być koszmarnym przeżyciem dla pieska. Przygotuj go do tego zabiegu, poprzez cierpliwe i systematyczne ćwiczenia. Najpierw delikatnie masuj dziąsła, pozwól, aby traktował twoje dotykanie jako zabawę i nagradzaj go za cierpliwość. Małymi kroczkami zapoznaj go ze szczoteczką i pastą. Należy pamiętać, że zarówno szczoteczka jak i pasta muszą być przeznaczone dla psa, a nie dla ludzi. Szczotkuj zęby tak samo jak szczotkujesz sobie, przez taki okres czasu na jaki ci pies pozwoli. Nie zmuszaj go, nie czyść na siłę. Zawsze nagradzaj.
  4. Wizyta profilaktyczna w gabinecie lekarskim przynajmniej raz do roku, celem sprawdzenia zębów i usunięcia ewentualnego kamienia nazębnego.

 

Pamiętaj, że dużo łatwiej stosować profilaktykę, niż leczyć pieska z poważnych chorób. Zawsze znacznie łatwiej zacząć naukę w wieku szczenięcym, niż wprowadzić ją u starego psa. Nigdy, jednak nie jest na to za późno.

Już nie jesteśmy słodkie szczenięta i jakoś mniej się o nas pamięta. Co tu poradzić? A bo ja wiem? Czasami życie bywa pod psem… /Zbigniew Lengren/.

Komentarze
Wczytywanie...