Cukrzyca u psa

1 353

Psy podobnie jak ludzie chorują na cukrzycę. Choroba ta zwn. cichym zabójcą zbiera coraz większe żniwo w społeczeństwie.

Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca to stan podwyższonego poziomu cukru we krwi inaczej medycznie to stan przewlekłej hiperglikemii. Stan ten powstaje na wskutek zaburzeń metabolicznych .

Co wywołuje cukrzycę?

Cukrzycę wywołują:
– niedostateczne produkowanie insuliny przez trzustkę
– mniejsza wrażliwość tkanek na insulinę
Co to oznacza? Otóż komórki w organizmie nie potrafią przyswoić odpowiedniej ilości glukozy i stężenie jej we krwi jest zbyt duże. Dochodzi wówczas do przekroczenia przez glukozę tzw. progu nerkowego.

Jakie są objawy cukrzycy u psa?

1. Zwiększone pragnienie
2. Zwiększony apetyt – nadmierne łaknienie
3. Częste oddawanie moczu – wielomocz
4. Senność
5. Apatia
6. Zły stan owłosienia
Zwiększone pragnienie i zwiększony apetyt powodują, że stężenie glukozy we krwi nadmiernie wzrasta. Zwiększa się częstotliwość oddawania moczu, a wraz z moczem pies wydala glukozę, która jest głównym źródłem energii. Duża utrata glukozy powoduje zaburzenia w organizmie – pies znów jest głodny i chce mu się pić.

Jakie psy są najbardziej podatne na cukrzycę?

Najczęściej choroba ta występuje u psów w średnim i starczym wieku. Najbardziej podatne są:
szpic wilczy, pudel, jamnik, alaskan malamute, sznaucer miniaturowy, beagle, doberman, labrador retriever , golden retriever, pinczer miniaturowy.

Jak wygląda leczenie?

1. Systematyczne badania moczu i krwi
2. Leczenie insuliną
3. Poprawa jakości życia
4. Ścisła dieta
5. Aktywność fizyczna

Z cukrzycą żyje się do końca życia. Najczęściej spotykanym powikłaniem tej choroby jest zaćma cukrzycowa i utrata wzroku.

Komentarze
Wczytywanie...