Choroby serca u psów

Bez względu na wiek, pies może mieć problemy kardiologiczne.

0 847

 

Bez względu na wiek, pies może mieć problemy kardiologiczne. Bywają wrodzone i nabyte choroby serca, układu krążenia i ważne jest ich właściwe rozpoznanie oraz leczenie.

Większość wad serca jest z natury anatomiczna, przy tak „zepsutym” sercu rzadko wykonuje się operacje, natomiast trzeba leczyć chorobę tak, by łagodzić jej przebieg i skutki. Same tabletki nie naprawią zbyt wiele, opóźniają postęp choroby; ważne jest prócz podawania leków i okresowych badań kontrolnych przestrzeganie odpowiedniej diety (pies z chorobą kardiologiczną nie powinien być otyły), dbanie o właściwy komfort życia, spacery nie mogą być forsowne, zaziębienia czy inne infekcje są bardziej groźne dla czworonogów z chorobą kardiologiczną. Zatem trzeba dbać o kondycję psa, ale tak by ruch nie obciążał serca, które ma upośledzoną wydolność. Nagłe zmiany pogody, upał czy zmiana klimatu mogą zawsze w sposób nagły pogorszyć stan zwierzęcia; jeśli taka sytuacja się zdarzy, należy bezzwłocznie skontaktować się z weterynarzem.

Na stan układu krążenia mają wpływ warunki życia psa, przebyte i trwające choroby, stres, wrodzone predyspozycje i wady.

Najczęstszymi chorobami układu krążenia u psów są:

  • rozstrzeń serca (ściany mięśnia sercowego rozciągają się i cieńczeją jak stary gumowy balonik), przez co serce nie może wypchnąć całej krwi z komór; w bardziej zaawansowanym stanie pojawia się wadliwe działanie zastawek. Schorzenie pojawia się najczęściej u psów średnich i dużych.
  • zwyrodnienie zastawek – pojawiają się na nich kalafiorowate narośla; z czasem takie zastawki stają się nieszczelne i zaburzają przepływ krwi. Endokardioza dotyczy najczęściej małych ras.
  • przerost mięśnia sercowego – powiększone serce ma mniejsze komory i tłoczy mniej krwi niż powinno; schorzenie pojawia się często u zwierząt z  permanentną nadwagą.
  • zaburzenia rytmu serca i bloki sercowe – mogą się pojawić jako nagła ostra niewydolność serca o różnych przyczynach.

Szybki test – czy Twój pupil może mieć problem kardiologiczny?

1. Pies ma nadwagę.                    TAK/NIE

2. Pies choruje i na stałe lub bardzo często przyjmuje leki    TAK/NIE

3. Pies szybko się męczy nawet podczas zwykłego spaceru  TAK/NIE

4. Podczas upałów i gwałtownych zmian pogody wyraźnie nie czuje się dobrze   TAK/NIE

5. Jest nerwowy, nadpobudliwy i bardzo się stresuje   TAK/NIE

6. Pies miewa częste duszności, zadyszki bez wyraźnego powodu TAK/NIE

7. Zdarzają mu się obrzęki, wodobrzusze (wyraźne powiększenie się brzucha) TAK/NIE

8. Pies często kaszle, zwłaszcza gdy wstanie po dłuższym leżeniu TAK/NIE

9. Szybko rezygnuje z zabawy, nie jest chętny do wysiłku TAK/NIE

Jeśli TAK pojawiło się przy większości odpowiedzi, zwłaszcza w punktach  3, 4, 6, 7, 8 konieczna jest jak najszybsza diagnostyka i leczenie!

Jeśli TAK pojawiło się przy punktach 1, 2, 5, 9 – warto profilaktycznie przebadać psa (EKG) i skonsultować się z lekarzem weterynarii.

TAK przy punkcie 1, 9 – przy najbliższej wizycie u weterynarza warto poradzić się jak polepszyć ogólną kondycję swojego pupila.

 

A.T.  Kutrzuba

Komentarze
Wczytywanie...