Trudny wybór, szczeniak czy dorosły pies?

0 681

Przy adopcji, zastanawiamy się jakiego psa adoptować. Wybieramy rasę, szukamy informacji o jego cechach fizycznych i psychicznych, ale dużym problemem jest wybór pomiędzy szczeniakiem a psem dorosłym.
Zastanawiamy się, który z nich będzie dla nas odpowiedni.

Chętniej adoptowane są szczeniaki niż psy dojrzałe. W najgorszej sytuacji są psy w wieku starczym, cierpiące, chore. Psy te z reguły dożywają swoich dni w schronisku.

Adopcja szczeniaka.

  1. Szczeniaki szybciej adaptują się w nowym środowisku, są zdrowe, radosne. Łatwo przyswajają sobie zasady. Właściciel pieska może sam ukształtować zachowanie i temperament szczeniaka, zgodnie ze swoim stylem życia. Są miłe, pocieszne i zabawne. Dają wiele radości.

Wyszkolenie szczeniaka nie jest jednak takie proste. Osoby, które dużo pracują, nie mają czasu dla szczeniaczka. Wielu opiekunów nie potrafi także przeprowadzić właściwego szkolenia. Spragniony kontaktu z ludźmi szczeniaczek ze schroniska, skacze, cieszy się, gryzie przedmioty. Nieumiejętnie wychowany nabywa złych przyzwyczajeń jak uciekanie, gryzienie, szczekanie. Pozostawiony sam w domu może stać się destrukcyjny i nieznośny. Starsze osoby nie mają siły zajmować się energicznymi szczeniakami.

Adopcja dorosłego psa.

  1. Adoptując dorosłego psa, wiadomo jak wygląda, jakiej jest wielkości. Takie psy sprawiają mniej kłopotów, posiadają już pewne wychowanie. Wymagają przypomnienia lub wpojenia zasad wychowawczych. Uczą się szybko, nie wymagają tyle opieki co szczeniaki. Jego nawyki, zachowanie i temperament zostały już określone. Osoba adoptująca, ma możliwość wybrać psa z osobowością, która jej odpowiada. Niektóre schroniskowe psy są bardzo dobrze wyszkolone, są tylko smutne bo potrzebują domu i rodziny.

Pies dorosły podobnie jak szczeniak potrzebuje kochanego, czułego i konsekwentnego opiekuna. Nie każdy właściciel potrafi sobie poradzić z dorosłym, dużym psem. Czasami pies w schronisku jest cichy, spokojny, natomiast wzięty do adopcji i przebywający z ludźmi jest energiczny, szybki, wyrywa się na spacerze, szczeka. Opiekun nie potrafi nad nim zapanować, brakuje mu wystarczającej wiedzy na temat wychowania i ponosi klęskę.

Adopcja psa starego, schorowanego.

  1. Na adopcję takiego psa decydują się przeważnie ludzie starsi. Pies w wieku starczym ma ukształtowany charakter, jest spokojny, mało energiczny. Potrzebuje ciepłego posłania, jedzenia i miłości opiekuna. Jest wspaniałym towarzyszem dla starszej, samotnej osoby. Nie wymaga tyle opieki. Potrzebuje domu, aby w spokoju mógł przeżyć swoje ostatnie lata życia.

Psy stare i schorowane potrzebują leków, na które nie zawsze stać nowych adopcyjnych opiekunów.

Jaka podjąć decyzję przy wyborze psa?

Adoptując szczeniaka, psa dorosłego czy psa starego, schorowanego zawsze występują argumenty za i przeciw. Wszystkie te psy i pieski potrzebują domu i miłości, wszystkie z utęsknieniem czekają, aż ktoś je zabierze ze schroniska. Wszystkie są spragnione obecności człowieka, ale decyzję o wyborze psa musi podjąć osoba lub rodzina adopcyjna samodzielnie, po wnikliwej analizie swojego sposobu i stylu życia. Należy jednak pamiętać, że pies nie jest zabawką, którą można wyrzucić jak się znudzi lub oddać z powrotem do schroniska. Jesteśmy odpowiedzialni za jego wychowanie i opiekę do końca jego dni.

Komentarze
Wczytywanie...