Świadoma decyzja

0 485

Artykuł wyróżniony w konkursie Nominacje do tytułu PIESKA ROKU 2012 w KrainiePsa, w kategorii „Najlepszy artykuł” – grudzień 2012.

Autor: Madi (madi2009)

Zanim zdecydujesz się zaadoptować psa musisz to dobrze przemyśleć. Bez względu na , czy chcemy przygarnąć psa z przytuliska, bo kierujemy się potrzebą serca pod wpływem chwilowych emocji, nie może być to nieprzemyślana decyzja. W końcu chodzi o dobro bezbronnego psa.

Rozważanie decyzji

Gdy zza krat spoglądają na nas oczy pełne litości i cierpienia można stracić głowę. Zanim zaadoptujesz zwierzę musisz dokładnie odpowiedzieć sobie na pytania: Czy będziesz w stanie wyprowadzać psa kilka razy dziennie? Czy masz wystarczająco dużo funduszy, aby w razie potrzeby zapewnić psu leczenie? Czy będziesz w stanie zajmować się pupilem przez całe jego życie? Czy masz wystarczająco dużo czasu, aby spędzać go z psem? Musisz to dokładnie przemyśleć, bo chodzi o dobro zwierzęcia, które samo sobie nie poradzi. W schroniskach najczęściej można spotkać psy po przejściach, więc musisz poświęcić mu dużo czasu i cierpliwości, aby na nowo zaufał ludziom. Przygotuj się na ewentualne problemy z zachowaniem. Warto wtedy udać się po poradę do behawiorysty.

Przyjaciel na dobre i na złe

Czasem pies zaadoptowany ze schroniska jest wierniejszy i bardziej przywiązuje się do opiekuna niż ten kupiony. Dzięki ciężkiej i długiej pracy z pupilem można osiągnąć zaskakujące efekty. Czas spędzony bez psa, będzie czasem straconym. Zwierzę stanie się naszą bratnią duszą, którą będziemy wszędzie ze sobą zabierać. Czas wolny, który zazwyczaj spędzaliśmy oglądając telewizor będziemy spędzać na długich spacerach i wycieczkach. Dzięki psu, nie będziemy się już nigdy nudzić. Kłopotliwe zwierzaki stają się czasem darem losu.

Zostań wolontariuszem

Kochasz psy, ale z jakieś przyczyny nie możesz pozwolić sobie na zwierzaka? Zostań wolontariuszem !Możesz pomóc wielu niechcianym pupilom. Już zwykły spacer dla psa daje wielkie efekty. Psy oswajają się z ludźmi, a to zwiększa szanse na adopcje. Regularne spacery z psami to świetna forma aktywności, która poprawia formę fizyczną i samopoczucie. Wspaniała jest świadomość , że pomagamy niechcianym zwierzętom, dla których spacer to oderwanie od rzeczywistości i ciasnych kojców, w których muszą przebywać całymi dniami.

Choroby

Większość psów ze schroniska ma problemy skórne, takie jak grzyb lub świerzb. Szybko wykryte nie stanowią dużego problemu. Warto kilka dni po adopcji udać się do weterynarza, aby wykluczyć choroby.

Pielęgnacja

Czworonogi mieszkające w schronisku mają nieprzyjemny zapach, który trudno znieść w mieszkaniu. Warto kilka godzin po zapoznaniu z nowym domem wykąpać psa specjalnym szamponem dla psów. Pamiętajmy, że nie wolno używać kosmetyków dla ludzi !!!

Ostateczna decyzja

Jeśli podjęliśmy ostateczną decyzję, przed przyjęciem pupila do domu trzeba zaopatrzyć się w podstawowe przedmioty potrzebne psu, takie jak np. miski, smycz, obroża, legowisko, szczotka, … Musimy pomóc psu zapoznać się z otoczeniem i poświęcić mu dużo uwagi.

,,Ratując jednego psa nie zmienimy świata… ale świat zmieni się dla tego jednego psa”

Żródło: Miesięcznik: Przyjaciel pies.

Komentarze
Wczytywanie...