Adopcja i co dalej?

0 1 140

Zabierając psa ze schroniska należy pamiętać, że większość porzuconych czy oddanych psów miała swój dom, swojego opiekuna, swoją rodzinę. Większość z nich otrzymała wychowanie dobre lub nieodpowiednie. Psy ze schroniska mają swoją historię, pochodzą z różnych środowisk i z różnych domów. Jedne z nich były kochane, inne krzywdzone. Tu w schronisku, wszystkie mają czystą kartę życia, nikt nie zna ich prawdziwych imion. Pomimo pomocy ludzi, one zamykają się w sobie, swoją niedolę przeżywają samotnie. Ich świat zamyka się w małym boksie dzielonym z innymi psami. A przecież tak bardzo pragną miłości i obecności człowieka. Im dłużej przebywają w schronisku tym bardziej są odizolowane od świata, są smutne, wyciszone i czekają. Czekają może na ciebie.

Pierwsze dni w domu.

Adoptowaliśmy psa. Jest z nami w domu. Co dalej?
 1. Przygotuj mu posłanie, miseczki na wodę i karmę.
 2. Nie narzucaj się, nie podchodź, nie głaszcz, pozwól pieskowi zapoznać się z nowym otoczeniem. Przeżywa kolejny stres.
 3. Nie zmuszaj do jedzenia, nie krzycz, mów łagodnym tonem. Używaj często jego imienia.
 4. W schronisku psy załatwiają się w boksie, nie krzycz więc jak będzie załatwiał swoje potrzeby fizjologiczne w domu. Bądź cierpliwy. Wyprowadzaj go na spacer. Pies szybko się nauczy, albo sobie przypomni właściwe wychowanie.
 5. Na spacerze trzymaj go na smyczy, nie dopuszczaj do innych psów i ludzi dopóki nie poznasz jego zachowania. Dużego psa prowadź w kagańcu.
 6. Umieść w obroży imię, adres i swój telefon na wypadek, gdyby uciekł i zaginął.
 7. Przed małymi psami i szczeniakami zabezpiecz balkon, aby nie wypadły i nie zrobiły sobie krzywdy. Duże psy będą myślały, że jest to ogrodzenie boksu i będą próbowały przeskoczyć balustradę balkonu. Musisz być czujny.
 8. Nie zostawiaj go samego w domu, będzie myślał, że znów został porzucony. Przyzwyczajaj go stopniowo do przebywania samemu w domu, wychodź na parę minut i wracaj, stopniowo zwiększając czas nieobecności w domu.
 9. Zachowaj umiar w nauce, szkoleniu, jeżeli pies się wycofuje daj mu więcej czasu.
 10. Przyzwyczajaj do jedzenia, spacerów, jazdy samochodem. Zawsze nagradzaj, nigdy go nie karć.
 11. Udaj się do weterynarza w celu zbadania psa i otrzymanie zbędnych wskazówek.
 12. Przez pierwsze dwa tygodnie nie kąp psa. Sam pobyt w twoim domu jest dla niego niezwykle stresujący, a po szczepieniach groźny dla zdrowia.
 13. Nie zmuszaj go do zabawy. Czekaj cierpliwie na jego pierwszy krok.

 

Po okresie właściwej socjalizacji, z lękliwego, samotnego, wyizolowanego psa stanie się energicznym, zabawnym i wesołym psiakiem. Pies szybko zapomina urazy, nie ma poczucia czasu, jeżeli obdarzysz go miłością on odwzajemni ci się wiernością i miłością. Będzie wspaniałym towarzyszem na długie wieczory i nawet nie będziesz wiedział kiedy stanie się twoim wspaniałym przyjacielem.

Komentarze
Wczytywanie...