Zabawa z psem

0 1 694

Wszystkie psy kochają ruch i wspólne spędzanie czasu ze swoim opiekunem. Idealną okazją zbliżenia się do siebie opiekuna i jego czworonożnego przyjaciela jest zabawa. Podczas zabawy, pomiędzy nimi następuje wspólna wymiana uczuć, niezbędna dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego pieska.

Zabawa stała się ważnym elementem w wychowaniu pieska. Przynosi mu wiele satysfakcji i radości, niweluje napięcia i stres, łagodzi nudę i samotność, rozwija mięśnie i dodatnio wpływa na narządy wewnętrzne. Podczas zabawy pies uczy się uznawać autorytet opiekuna i przestrzegać zasady określone przez swojego pana.

Jakie są najlepsze zabawy dla psa?

1.Bieganie, ściganie.
Piesek goni swojego opiekuna. Nigdy odwrotnie. Wołamy pieska i nie pozwalamy mu się wyprzedzić. Zmieniamy kierunki ucieczki. Pieski uwielbiają taką zabawę, ponieważ wyzwala w nich instynkt polowania.

2.Aportowanie.
Rzucamy przedmiot, pies przynosi go i kładzie nam pod nogi. Psy mają możliwość wybiegania się, szukania przedmiotu i czerpania radości z przyniesienia przedmiotu do opiekuna.

3.Przeciąganie, siłowanie się.
Najlepsze do tej zabawy są sznury, ringo i zabawki – pluszaki do przeciągania. Należy pamiętać, aby podczas tej zabawy nie wyzwalać agresji.

4.Tor przeszkód.
Ustawiamy w ogrodzie przeszkody z desek, kartonów i innych bezpiecznych materiałów. Pies uwielbia takie wyzwania. Tunel z kartonów, przechodzenie po desce, bieg slalomem , omijanie przeszkód, skok przez kałużę – to wspaniałe zabawy wpływające na rozwój psychiki i rozwój fizyczny naszego pupila.

5.Gryzienie.
Pies uwielbia gryźć, szczególnie w okresie szczenięcym i młodzieńczym. Należy mu zapewnić zabawki specjalnie do tego celu przeznaczone. Odpowiednimi są zabawki KONG.

6.Szukanie.
Zabawa, którą kochają pieski. Chowamy zabawkę pod kołdrę, poduszkę, koc i prosimy pieska o szukanie. Pies jest tak zaabsorbowany poszukiwaniami, a jego mina po odnalezieniu jest bezcenna. Zabawa wyzwala wielką więź pomiędzy opiekunem a pieskiem. W szukanie- tropienie można także bawić się w ogrodzie. Chowamy się za drzewo, a pies musi nas odszukać. Przywołujemy go swoim głosem. Nagradzamy dobrym słowem po odnalezieniu.

7.Dotykanie, pieszczoty.
Zabawa polegająca na bezpośredniej wymianie uczuć, satysfakcji i dobrego samopoczucia. Pies kładzie się wówczas na grzbiecie i oczekuje pieszczot ze strony opiekuna. Taki dotyk to źródło miłości opiekuna, a ze strony pieska źródło uległości i zaufania. Głaskanie, pieszczoty, czochranie, dotykanie to wspaniała zabawa na rozładowanie stresu i napięcia. Każdy pies to uwielbia.

8.Spacer.
Spacer to także zabawa z psem. Fajnie gdyby był poświęcony uwadze pupila. Wchodzenie na górki, zbieganie, przechodzenie pod ławką, skoki przez przeszkody, wspólne komunikowanie się, wydawanie komend, wspólne nadsłuchiwanie, odgłosów, kontakt z innymi psami, poznawanie otoczenia.

Oznaki braku zabawy u psa.

1.Piesek jest osowiały, smutny.

2.Gryzie przedmioty w domu.

3.Na spacerze goni rowerzystów, wrotkarzy, biegaczy.

4.Boi się psów, warczy, jest agresywny.

5.Ma zachwiany rozwój psychiczny.

6.Tyje i popada w różne choroby.

Ważne:

1.Każda zabawa musi zachowywać zasady bezpieczeństwa.

2.Nie może wyzwalać agresji.

3.Nie może nadmiernie męczyć psa.

4.Powinna być nagrodzona smakołykiem, dobrym słowem, czy czułym dotykiem.

5.Po zabawie pies powinien mieć dostęp do wody i miejsca odpoczynku.

6.Zasady zabawy zawsze ustala człowiek.

7.Podczas zabawy pies musi uznawać autorytet opiekuna.

8.Opiekun musi nauczyć się wyczuwać, jakie zabawy lubi jego pies.

Piesek potrzebuje zabawy do prawidłowego rozwoju. Powinien bawić się nie tylko ze swoim opiekunem, z którym na największą więź uczuciową, ale i ze wszystkimi członkami rodziny. Pies powinien mieć kontakt z dziećmi i innymi zwierzętami. Szczególnie powinien bawić się z innymi psami. Wspólna zabawa z drugim pieskiem wyzwala w nim psie instynkty, niezbędne do prawidłowej socjalizacji i prawidłowego zachowania się.

Wszystkim pieskom i opiekunom życzymy wspaniałych zabaw i pięknych wspólnie spędzanych chwil.

Komentarze
Wczytywanie...