Szczekanie psa

0 607

Szczekanie jest jak najbardziej naturalnym zachowaniem psa. Niektóre rasy posiadają zwiększoną pobudliwość i wrodzoną genetyczność. Więcej, głośniej i częściej szczekają psy gończe, pasterskie, stróżujące. Dawniej szczekanie uważano za bardzo ważną cechę zwierzaka. Dziś nie koniecznie.

Dlaczego pies szczeka?

Pies szczeka wskutek napięcia psychicznego związanego ze stresem, lękiem, strachem, gdy dzieje się cos interesującego, Pewna blondynka kupiła psa. Rano sąsiad pyta:

– no i jak tam sprawuje się nowy piesek?
– muszę go z powrotem oddać do właściciela.
– dlaczego? Co się stało?
– tak głośno w nocy szczekał, że nie słyszałam jak złodzieje okradają mój sąsiedni pokój.
gdy chce ostrzec swoje stado przed niebezpieczeństwem.

Co wywołuje taką sytuację?

 1. Krzyki i hałasy za drzwiami.
 2. Dzwonek do drzwi.
 3. Biegające i krzyczące dzieci.
 4. Rowerzyści, wrotkarze, motocykliści.
 5. Niektórzy szybko idący przechodnie, biegacze.
 6. Inny pies na spacerze lub za oknem.
 7. Wizyta nieznanych osób.
 8. Samotność, głód, pragnienie.
 9. Potrzeba ruchu i zabawy.

 

Co zrobić w takich sytuacjach?

Winę za nadmierne szczekanie psa i jego złe samopoczucie ponosi opiekun. Należy znaleźć przyczynę frustracji i złości pupila. Może zbyt długo przebywa sam w domu, za mało ma spacerów i kontaktów z ludźmi i innymi psami, za mało zabaw i szkoleń.

Aby odwrócić jego zachowanie należy:

 1. Na spacerze szczeka na inne psy lub ludzi. Nie wolno go karać, bo nauczy się atakować bez ostrzeżenia. Nie wolno napinać smyczy, ani mówić „ nie rusz”, ponieważ wzmacniamy jego agresję. W takich przypadkach koncentrujemy psa na sobie. Odwracamy jego uwagę. Jeżeli nasz pies minie innego psa ze spokojem nagradzamy go. Pozwalamy mu na spotkania z innymi zwierzakami. Nigdy nie faworyzujemy żadnego z nich.
 2. Szczeka na hałasy za drzwiami. Nie wolno krzyczeć i karać, powoduje to odmienną reakcję od oczekiwanej. Należy zająć go swoją osobą, dać smakołyk lub coś do żucia. Czynność żucia wprowadza psa w stan uspokojenia.
 3. Szczeka na przechodniów. Należy ograniczyć możliwość ich obserwacji. Wypuszczając psa na balkon należy zająć go zabawą lub atrakcyjnym zajęciem.
 4. Szczeka na coś czego się boi, dużego psa lub innego zwierzaka. Należy wówczas pokazać mu, że może na nas liczyć. Należy stanąć przed nim tyłem do niego, aby pokazać, że jest przy nas bezpieczny. Odczekać chwilę i udać się w innym kierunku. Nie wolno ciągnąc na siłę, bo to wytwarza strach, który przemienia się w agresję i szczekanie.

 

Pamiętaj
Jeżeli nasze starania nie przynoszą żadnych rezultatów należy rozpocząć profesjonalne szkolenie psa.

Komentarze
Wczytywanie...