Porozumiewanie się psów za pomocą węchu

0 607

Najważniejszym zmysłem u psa jest niewątpliwie węch. To za pomocą węchu, szczeniak, a następnie pies poznaje świat. Nos psa posiada 200-300 mln receptorów, za pomocą których wyczuwa poszczególne składniki zapachu, określa jego kierunek, wyłapuje woń z powietrza.

W jaki sposób węch służy psom do porozumiewania się pomiędzy sobą?

Psy kontaktują się za pomocą feromonów. Feromony to substancje wydzielane przez gruczoły psa, służące do komunikacji chemicznej. Spotkanie z psa z psem rozpoczyna się od obwąchiwania . W ten sposób psy uzyskują dane na temat innych osobników.

  1. Feromony ostrzegawcze. Psy wydzielają je wskutek stresu, zagrożenia. Oznacza ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem.
  2. Feromony mleczne. Wydzielają je sutki matki karmiącej. Za ich pomocą ślepe szczenię odnajduje pokarm.
  3. Feromony seksualne. Wyczuwalne w moczu suczki w okresie rui. Psy potrafią odnaleźć miejsce pobytu takiej suczki.

 

Czy pies, za pomocą węchu rozpoznaje stan psychiczny człowieka?

Tak. Człowiek wydziela pot z różnych gruczołów, a wraz z potem różnoraką woń. Pies wyczuwa natężenie zapachów i w ten sposób interpretuje stany psychiczne człowieka. Wie kiedy człowiek się boi, złości, jest nastawiony agresywnie. Rozpoznaje niepokój, radość, smutek. Ludzie bardzo często dziwią się dlaczego pies na niektórych ludzi szczeka, a do niektórych macha ogonem, pomimo, że ich nie zna. To wydzieliny skóry wyprodukowane przez gruczoły zapachowe pozwalają mu na rozróżnianie ludzi i ich podział według własnego uznania.

Czy węch psa wykorzystywany jest przez człowieka?

Tak.

Psy, które posiadają bardzo dobrze rozwinięty narząd węchu wykorzystywane są w policji, ratownictwie. Po odpowiednim szkoleniu staja się niezastąpionymi członkami służb mundurowych. Wyróżnia się :
  1. psy tropiące, które na podstawie tropu potrafią określić kierunek tropionego czy poszukiwanego osobnika. Psy te, idą z nosem przy ziemi i obwąchują zapachy, które pozostawiane są na śladzie.
  2. psy gończe, unoszą głowę do góry i chwytają woń zapachów z powietrza. Takie psy wykorzystuje się w ratownictwie gruzowym.

 

Wy nie wiecie, a ja wiem,
Jak rozmawiać trzeba z psem,….
Pies rozumie, bo ja wiem,
Jak rozmawiać trzeba z psem. / Jan Brzechwa/.

Komentarze
Wczytywanie...