Pies zakopuje jedzenie, zabawki

0 2 652

W tym przypadku pojawia się zjawisko atawizmu. Przodek naszego psa po znalezieniu pożywienia, chował jego cześć na później, gdyż nie był w stanie zjeść całej zwierzyny od razu. Podyktowane to było instynktem przetrwania, gdyż nie wiadomo było kiedy znów zdobędzie pożywienie. Jedzenie zakopane w ziemi nie psuło się tak szybko, nie rozkradały go ptaki i zwierzęta.
W dzisiejszych czasach psy mieszkające na podwórku lub żyjące w środowisku naturalnym często zakopują kości czy pożywienie w ziemi.

A co z pieskami mieszkającymi w domu?

Pies mieszkający w domu, ma pożywienie, nie ma ziemi w której może zakopać ,ale instynkt zakopywania pozostał. Piesek szuka miejsca w którym może schować kość czy zabawkę. Najlepszym miejscem do zakopywania jest swoje legowisko z kocykiem lub poduszką, czasami jest to łóżko właściciela, dywan, poduszki na kanapie. Pies traktuje te przedmioty jako swoją zdobycz, która wymaga specjalnego traktowania, a skoro nie potrzebuje ich w tym momencie, uważa, że należy je schować.

Pies zakopuje odchody

Czy rzeczywiście pies potrafi zakopać swoje odchody? Czy najpierw wykopuje dołek a później się do niego załatwia? Oczywiście, że nie. Pies, zaraz po oddaniu potrzeby fizjologicznej, kopie tylnymi łapami w ziemi, rozkopując ją i rozrzuca ziemię na różne strony.
Po co to robi?
Mamy tu także do czynienia ze zjawiskiem atawizmu. Już przodkowie psów rozkopując świeżą ziemię intensyfikowali swoje zapachy. Wzmocnione w ten sposób feromony informowały inne psy , że dane terytorium należy już do tego psa. Rozkopywanie, kopanie, usypywanie kopczyków ma na celu przekazywanie informacji innemu czworonogowi.
Ponieważ w dzisiejszych czasach większość właścicieli sprząta po swoich pupilach, pieski dokonują takie czyny związane z rozkopywaniem ziemi nawet po oddaniu moczu. Oczywiście nie wszystkie pieski tak robią, ale większość z nich pragnie zaznaczyć w ten sposób swój teren.

Komentarze
Wczytywanie...