Pies tarza się w nieodpowiednich…

0 1 373

Niektóre psy uwielbiają tarzać się w niezbyt przyjemnych dla człowieka zapachach. Inne zjadają psie odchody lub inne śmierdzące pozostałości pożywienia. Jednym sprawia przyjemność ocierania się o ziemię na której są pozostałości fizjologiczne innego psa

Dlaczego pies tarza się w odchodach?

Psi znawca, psi psycholog, stwierdza ,że są to zachowania nabyte w przeszłości i mają uwarunkowania genetyczne. Podobno, kiedy kiedyś pies polował , tarzał się w śmierdzącej padlinie lub odchodach w celu zatuszowania swojego zapachu. Pies nie chciał aby jego potencjalna ofiara czuła jego zapach. Jest to instynkt przetrwania.

Jest to jeden z elementów taktyki polowania. Atakujący maskuje swój zapach. Podobno maskować się lubią psy myśliwskie, ale w dzisiejszym czasie nie zawsze to się potwierdza.

Inni znawcy psów twierdza, że dzisiejsze tarzanie się stanowi element życia społecznego. Uważają że pies kiedy wytarza się w czymś śmierdzącym jest niezmiernie zadowolony, a ocierając się o innego psa lub swego opiekuna uważa że sprawia mu tym radość. Jest to oznaka psiej miłości. Piesek uważa że pięknie pachnie, jest to dla niego najpiękniejszy zapach, niczym perfumy dla kobiet. Dla psa perfumy ludzkie są tak samo śmierdzące jak dla nas jego padlinowe zapachy.

Podobno, również tarzanie się w odchodach to dobry masaż grzbietu.

Tarzanie się nie jest chwilowe. Pies, który ma takie upodobanie kontynuuje je przez całe życie.

Dlaczego niektóre psy zjadają odchody i resztki zepsutego jedzenia ze śmietnika?

Są to jak najbardziej pradawne zachowania przodków. Niektóre psy posiadają takie zachowania w genach. Inni znawcy psychiki zwierząt uważają że psy uzupełniają w ten sposób brakujące w organizmie składniki odżywcze. W ówczesnym świecie mogą to być także naśladowania innego psa. Zajadanie odchodów może być także oznakami nudy, samotności. Niektórzy naukowcy twierdzą że o takim zachowaniu mogą świadczyć niedobory enzymów trzustkowych. Piesek może mieć pasożyty lub złą florę bakteryjną.

Zarówno w pierwszym przypadku jak i zjadaniem odchodów mówi się o zjawisku zwanym atawizmem.

Atawizm (łac. atavus – przodek) – regresja ewolucyjna, pojawienie się u danego organizmu nietypowych dla niego cech bądź zachowań, charakterystycznych dla jego odległych przodków.

Są to zjawiska powszechne, niezależne od rasy czy płci . Są to także zjawiska naturalne i nie są żadnym odchyleniem od normy.

Co zrobić aby uchronić swojego psa od takich nawyków?

Jest to bardzo trudne zadanie ale wyuczalne. Psy są bardzo szybkie w tarzaniu się, dlatego opiekun musi być bardzo czujny, nie może spuszczać psa ze smyczy. Musi reagować szybciej niż pies. Opiekun musi nauczyć go jak należy reagować na komendę ZOSTAW. I w każdej zagrożonej sytuacji należy jej użyć.

Co zrobić jeżeli piesek już się wytarza?

Nie wolno krzyczeć, bo piesek i tak nie zrozumie o co nam chodzi. Piesek myśli że zrobił nam tym wielką frajdę, wypachnił się dla nas jak najlepiej potrafił. Jest radosny. A my? Otóż idziemy spokojnie do domu i kapiemy pieska, który też nie bardzo rozumie dlaczego. Na następnym spacerze jesteśmy bardziej czujni, czujniejsi niż pupil. Aby oduczyć psa zjadania odchodów, wprowadzamy m. in. do jego diety biopreparaty zapisane przez lekarzy weterynarii i stosujemy komendę zostaw.

Źródło:

Brunner F., Jak zrozumieć psa.
http://pl.wikipedia.org

Komentarze
Wczytywanie...