Pies rozpoznaje stan emocjonalny człowieka

0 824

Psy znakomicie rozpoznają stany emocjonalne człowieka, a swojego opiekuna w szczególności. Pies wyczuwa, który z przechodniów boi się go, który go nie lubi, a który ma do niego serdeczny stosunek. Dlatego też do jednych ludzi podchodzi, na innych szczeka, a innych omija z daleka.

Reakcja psa

Pies wyczuwa kiedy jesteśmy źli, smutni, chorzy czy radośni. Dlatego też tak wiele z nich pełni rolę znakomitego terapeuty człowieka.
Na Uniwersytecie Goldsmiths na wydziale psychologii wykonano badania na 18 psach. Przez 20 sekund, badane pieski miały kontakt z ludźmi, którzy płakali, rozmawiali i nucili jakąś melodię. Badania miały wykazać, która grupa ludzi wzbudzi wśród psów zainteresowanie i reakcję. Otóż żaden pies nie zwrócił uwagi na ludzi rozmawiających. Wydało się to im, zupełnie naturalne, nie godne uwagi. Nucenie wzbudziło ciekawość poprzez nasłuchiwanie dźwięków. Natomiast płacz zmobilizował psy do tego stopnia, że węch doprowadził ich do płaczących ludzi, wiele z nich dotykało płaczące osoby, a nawet lizało. Obraz badań pokazuje jak pies reaguje na stan emocjonalny człowieka.

Pieski przebywające w pomieszczeniu ludzi śmiejących się, wysoko nadstawiają uszy i chcą także uczestniczyć w radosnych chwilach. Śmiesznie przekręcają głowę w każdą stronę, tak aby nie stracić żadnego wesołego wątku. Bawiący się człowiek bardzo szybko mobilizuje psa do zabawy.

Komentarze
Wczytywanie...