Pies kręci się w kółko.

0 5 313

Pies z różnych powodów potrafi kręcić się w kółko. Może to być zjawisko powszechne i naturalne, ale może być także związane z zaniedbaniem emocjonalnym.

Dlaczego pies obraca się kilka razy zanim się położy?

Pies szuka wygodnego miejsca, podobnie jak człowiek. Szuka ciepła, spokoju i bezpieczeństwa. Można zauważyć, że nawet po ułożeniu, jeszcze kilka razy obróci się w kółko zanim porządnie się usadowi. Pies szuka takiej pozycji i takiego miejsca, z którego będzie mógł obserwować otoczenie. Przed snem dba o to, aby nic nie mogło zagrozić mu podczas snu. Niezwykle pomocny w tym działaniu jest jego nos, który wyczuwa każde niebezpieczeństwo, dlatego też kręcąc się w kółko wacha swoje legowisko z każdej strony. Dziś pieski mieszkają w domach i czują się w nich bezpieczne, ale zachowania przodków dają znać o sobie w genach naszych czworonożnych przyjaciół.

Dlaczego pies kręci się w kółko zanim załatwi swoje potrzeby fizjologiczne?

Odpowiedź na to pytanie jest podobna do odpowiedzi z poprzedniego pytania. Po pierwsze: ze względów bezpieczeństwa. Pies wystawia swoje skrywane miejsca intymne, nie widzi co dzieje się z tyłu, dlatego też znalezienie odpowiedniego miejsca jest tak ważne. Po drugie: zaznaczony przez innego psa teren nie zawsze musi odpowiadać naszemu pupilowi. Rozsiane w tym miejscu feromony innego psa mają tu ważne znaczenie. Zauważa się także, że pies ma swoje ulubione miejsca do załatwiania potrzeb fizjologicznych. Nie wolno zatem poganiać pieska. Należy mu pozwolić na znalezienie odpowiedniego i bezpiecznego miejsca.

Dlaczego pies kręci się w kółko i łapie swój ogon.?

Widok psa kręcącego się w kółko za własnym ogonem wywołuje zawsze uśmiech i rozbawienie wśród ludzi. Niestety nie jest to śmieszny widok. U takiego pieska najwyraźniej występują zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. U ludzi nazywane są nerwicą natręctw. Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach uznali, że nie jest to zabawa. Zachowanie takie ukazuje, jak bardzo psu brakuje kontaktu z człowiekiem, doskwiera nuda, brak ruchu, zabawy, szkolenia. Pies takim zachowaniem chce pokazać, że dąży do czegoś, ale to staje się nieosiągalne. Najczęściej cierpią na to zaburzenie owczarki niemieckie i bulteriery, psy o dużym temperamencie. Zaniedbany emocjonalnie pies daje nam do zrozumienia , że potrzebuje zainteresowania ze strony opiekuna.

Komentarze
Wczytywanie...