Dzień Psa – 1 lipca

0 756

Pies domowy (Canis lupus familiaris) – udomowiona forma wilka szarego, ssaka drapieżnego z rodziny psowatych (Canidae), uznawana przez niektórych za podgatunek wilka, a przez innych za odrębny gatunek opisywany pod synonimicznymi nazwami Canis lupus familiaris lub Canis familiaris. Od czasu jego udomowienia powstało wiele ras, znacznie różniących się morfologią i cechami użytkowymi. Rasy pierwotne powstawały głównie w wyniku presji środowiskowej. Rasy współczesne uzyskano w wyniku doboru sztucznego. (źródło: wikipedia)

 • Czy Dzień Psa to święto międzynarodowe?
  – Niestety nie. Jest to święto obchodzone w Polsce.
 • Od kiedy obchodzony jest Dzień Psa?
  – Zaledwie od 12 lat. Zostało wprowadzone w 2007 roku
 • Kto był pomysłodawcą tego Święta?
  – Polskie czasopismo ” Przyjaciel Pies”
 • Dlaczego właśnie 1 lipca?
  – Jest to początek wakacyjnych wyjazdów, urlopów, a na przeszkodzie „wspaniałego wypoczynku” w wielu rodzinach stał właśnie pies. Od tego dnia zaczyna się okres, w którym zostaje porzuconych największa ilość psów. Schroniska w tym czasie są przepełnione od biednych porzuconych zwierzaków.
 • Po co jest to święto?
  – Pomysłodawca chciał przekazać społeczeństwu polskiemu z jakimi borykamy się problemami odnośnie porzucanych psów w okresie letnim. Problemem nierozwiązanym do końca przez poszczególne rządy. Problemem przepełnionych schronisk i bezpańskich psów. Problemem cierpienia zwierząt i bezkarności opiekunów.  Dzień Psa ma na celu zatrzymania się na chwilę i pochylenia się nad losem bezdomnych psów i problemem  ich porzucania.
 • Kim jest dla nas pies?
  – Pies to przyjaciel na całe życie. Nigdy cię nie zdradzi, nie porzuci. Kocha cię całą swoją największą miłością. Wierzy ci i ufa. Odpłać mu tym samym.
 • Dlaczego niektórzy nie szanują tej przyjaźni?
  – Należy zastanowić się czym jest przyjaźń? Czy każdy ją rozumie?  Tak łatwo powiedzieć: mój przyjacielu. A przecież słowa rzucone na wiatr brzmią tak pusto i obco. Dlaczego przyjaźń przychodzi tak szybko i tak szybko znika? Dlaczego niektórzy ludzie nie szanują przyjaźni psa? Dlaczego o nią nie dbają? Przyjaźń ulotna niczym woń wiosennego kwiatu, znika szybciej niż się komukolwiek wydaje. Jak to możliwe, że człowiek mówi: „Kocham cię piesku”, a za chwilę: „Nie możemy być razem”. Jak to możliwe, że uczucie miłości i przyjaźni do psa jest i nagle znika? …..a może to nie miłość, a może to nie przyjaźń?. Kto nazywa siebie przyjacielem, nie porzuca kochanej istoty i nie naraża jej na niemiłosierne cierpienie. Czy gdybyś był prawdziwym przyjacielem, pozwoliłbyś aby Twój czworonożny przyjaciel cierpiał? NIE!
  Ale jeżeli  porzucasz swojego kochanego przyjaciela jesteś nikim, katem własnego życia.
 • I po to jest to święto?
  – Tak. Musisz zdać sobie sprawę, że pies w twoim domu to członek rodziny. To akceptacja i pasmo wyrzeczeń. To miłość bezwarunkowa. To oddanie i chęć przebywania razem. To umiejętność kompromisu  i radość ze wspólnych wakacji.
 • Rozumiem. Ja oczywiście wyjeżdżam razem ze swoim przyjacielem na wakacje. Nie mogłabym inaczej. I razem świętujemy Dzień Psa
  – Dziękuję za rozmowę.
 • Dziekuję i pozdrawiam

Pytania zadawała nasza 17-letnia klientka Dorota M.

Wszystkim pieskom dużym, małym i malutkim życzymy miłości, prawdziwej przyjaźni, dużo zabawy i beztroskiego życia w kochającej rodzinie 🙂 🙂

 

Komentarze
Wczytywanie...