Komenda siad

0 562

Komenda „siad” to jedna z najłatwiejszych, najbardziej przydatnych i znanych komend. Istnieje kilka szkół wydawania komendy „siad”.

Komenda słowna.
Znak dawany dłonią.
Za pomocą smyczy.

Rozpoczynamy ćwiczenia.

Wszystkie zasady wydawania komend opisane zostały w artykule: Jak wydawać komendy? Przed wykonywaniem ćwiczeń należałoby się z nimi zapoznać.

Szkoła 1.

Stajemy naprzeciwko psa, nawiązujemy z nim kontakt wzrokowy i wydajemy komendę „siad”. Jednocześnie przesuwamy dłoń ze smakołykiem za głowę psa w kierunku ogona. Dobrze jest, jeżeli nasz pupil wie, że mamy w ręce jego ulubiony smakołyk. Pies podnosząc głowę do góry , obniża jednocześnie swój zad i przyjmuje pozycję prawie siedzącą. Należy mu wówczas nieco obniżyć zad, aby pozycja ta, była wykonana prawidłowo. Powtarzamy ponownie komendę „siad”. Zawsze za każdy wysiłek, zwierzaka nagradzamy. Nigdy nie krzyczymy.

Szkoła 2.

Ręczny znak do „siadu”, pokazywany dłonią polega na wyciągnięciu ręki do przodu, z otwartą dłonią i złączonymi palcami. Na znak „siad” opuszczamy rękę powoli ku dołowi. Ćwiczenie wykonujemy bardzo wyraźnie, aby pies zrozumiał i pojął nasze ruchy. Pokazując znak ręką, należy pomóc zwierzakowi obniżyć zad do pozycji siedzącej. Można wykorzystać element ćwiczenia ze szkoły nr 1, ze smakołykiem w górze. Za najdrobniejsze pozytywne wykonanie zadania zagradzamy pieska.

Szkoła 3.

Trzymamy psa za smycz. Wydajemy komendę „siad” i podciągamy smycz do góry. Pies z podniesioną wysoko głową opuszcza zad do pozycji siedzącej. Komenda musi być ostra, podciągnięcie smyczy szybkie. Należy ćwiczyć w taki sposób, aby nie robić krzywdy pieskowi. Nagradzamy i w żadnym wypadku nie karcimy.
Za najlepszy sposób uważa się połączenie szkoły nr 1 i 2. Nauczenie psa siadu za pomocą przysmaku i uniesionej ręki. Po kilku dniach systematycznego szkolenia pies na znak uniesionej dłoni i komendy „siad”, sam, bez naszej pomocy, będzie przyjmował pozycję siedzącą.

„Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka” /Samuel Butler/.

Komentarze
Wczytywanie...