Kolczatkom mówimy stanowcze NIE

0 1 670

Niektórzy opiekunowie czworonożnych przyjaciół uważają, że znakomitym sposobem do nauczenia posłuszeństwa i chodzenia dużego psa bez ciągnięcia na smyczy jest założenie pupilowi kolczatki ze zwróconymi do wewnątrz kolcami.

Nic bardziej mylnego.

Kolczatka nie służy do oduczania psa ciągnięcia na smyczy.

Inna grupa opiekunów zakłada psu kolczatkę, bo zakładał ją ojciec, dziad i pradziad i uważa, że tak powinno prowadzać się psa.

Nic bardziej okrutnego.

Kolczatka przysparza psu bólu przy każdym szarpnięciu.

Wpływ kolczatki na psa

1.Negatywnie wpływa na zdrowie psa. Prowadzi do uszkodzeń skóry, mięśni szyi i kręgosłupa, tchawicy, tarczycy oraz oczu. Powoduje także porażenie nerwów przednich i tylnych kończyn psa. Może doprowadzić do zachwiania równowagi, porażenia i omdlenia.

2.Źle wpływa na zachowanie psa. Wywołuje i utrwala nawyki związane z agresywnym zachowaniem psa. Zaburza komunikacje pomiędzy psami.

Na widok innego psa właściciel szarpie za smycz, skraca jej długość i w ten sposób usztywnia ciało psa, celowo zadaje mu ból, aby przekazać pupilowi wiadomość, że tak nie wolno. Uruchamia w ten sposób głowę, która mimowolnie unosi się w górę. Oprócz bólu, wywołuje zaniepokojenie, ponieważ pies otrzymuje od nas sygnał o niebezpieczeństwie.Staje w pogotowiu do agresywnego zachowania i obrony przed zagrożeniem.

Ktoś może powie, przecież kolczatki nie są złe. Zapytam, więc, czy celowe zadawanie bólu naszemu pupilowi jest dobre? Jest to zwykłe okrucieństwo. Pies też odczuwa ból.

kolczatka

Nie przechodźmy obojętnie obok psa z kolczatką. Delikatnie zwróćmy uwagę opiekunowi, że taki śliczny i kochany piesek, a cierpi w tej kolczatce. Może właściciel nie zdaje sobie sprawy, że w ten sposób krzywdzi swoje zwierzę.

Już dziś zamień kolczatkę na obroże czy szelki i rozpocznij trening chodzenia pupila na luźnej smyczy.

Wychowanie, opieka i pielęgnacja pupila jest niezmiernie ważna. Pozwólmy pieskom cieszyć się długim zdrowiem

i szczęśliwym życiem w naszym domu. BEZ KOLCZATKI.
Komentarze
Wczytywanie...