Jak zapobiegać agresji psa?

0 667

Agresja u psów jest pojęciem bardzo złożonym. W języku psim stanowi groźbę lub próbę fizycznego naruszenia wolności psa. Pies nigdy nie reaguje agresją bez powodu, zawsze istnieją czynniki zaburzające równowagę jego bezpieczeństwa.

Przyczyny agresji.

 1. Instynkt macierzyński.
 2. Samoobrona.
 3. Strach.
 4. Zaborczość.
 5. Terytorialność.
 6. Łowczość.
 7. Konkurencyjność.
 8. Ból.

 

Jak należy postępować z agresją psa?

 1. Na agresywne warknięcia psa, nigdy nie reagujemy nerwowo, nie krzyczymy, nie karzemy zwierzaka. Staramy się unikać sytuacji, w których nasz pupil reaguje agresywnie. Należy zachować spokój, pies z czasem zrozumie, że nie jesteśmy dla niego zagrożeniem.
 2. Agresję przy misce zwalczamy poprzez nauczenie psa czekania, aż nałożymy jedzenie do miski, zabierzemy miskę lub do niej podejdziemy. Pies powinien spokojnie siedzieć i czekać.
 3. Jeżeli przy zabawie nie chce oddać maskotki, nie wyrywajmy mu jej. Nauczmy go komendy „zostaw” lub poprośmy aby oddał.
 4. Niekontrolowana agresja nasila się.
 5. Regularne ćwiczenia i zabawy nie tylko wzmacniają więź pomiędzy opiekunem a pupilem, ale także zmniejszają ryzyko agresji.
 6. Zawsze należy poznać przyczyny dlaczego pies reaguje agresywnie.
 7. Najlepszą nauka jest nagradzanie dobrych zachowań, a ignorowanie złych.

Agresja psa nieraz kończy się atakiem. Statystyki podają, że psy najczęściej gryzą swoich właścicieli, członków rodziny, sąsiadów, osoby, które znają, a nie przypadkowych intruzów. Dlaczego tak się dzieje?

„Za pieniądze możesz kupić psa, ale nie machanie jego ogona” / autor nieznany/.

Komentarze
Wczytywanie...