Jak wydawać komendy?

0 519

Profesjonalne szkolenie naszego psa oddajmy w ręce profesjonalnych trenerów. My zajmijmy się podstawowym wychowaniem naszego pupila i nauczmy go wykonywania podstawowych komend takich jak : stój, siad, zostań, waruj, aport, daj, etc. Odpowiednie ćwiczenia doprowadzą do realizacji marzeń o posiadaniu posłusznego psa. Pies rozumie naszą mowę, może się z nami porozumieć, musi mieć jednak, wyraźny i czytelny komunikat. Jest wiele metod szkoleniowych, ale to właściciel psa musi wybrać tą najodpowiedniejszą dla swojego zwierzaka. Pamiętajmy, że psy pełne energii i wigoru uczą się szybciej, natomiast towarzyskie i powolne uczą się wolno. Wzajemne zaufanie, cierpliwość i systematyczność dadzą nam wymierne efekty oraz ukształtują silną więź właściciela z jego psem. Psy bardzo lubią konstruktywne zabawy, spraw więc, aby szkolenie było jedną wielką zabawą. Najlepszy okres do szkolenia to okres szczenięcy, okres gdy piesek zaczyna rozpoznawać swoje otoczenie. Na szkolenie nigdy jednak nie jest za późno. Można także szkolić dorosłego psa, ale nauka jest nieco dłuższa.

Jak szkolić?

 1. Zawsze stosuj metodę pozytywnego szkolenia, metodę pochwał i nagród.
 2. Wybierz odpowiednią , stałą porę. Pies powinien być po spacerze i po wcześniejszym posiłku. Nie może być ospały, osowiały i chory.
 3. Stosuj krótki czas ćwiczeń. Zacznij od 2 minut, później 3-5 min. Dłuższe szkolenie może znużyć psa i nie będzie chciał wykonywać ćwiczeń, a przecież szkolenie ma być zabawą.
 4. Przed wydaniem komendy nawiąż kontakt wzrokowy z psem. Pies musi skupić uwagę na tobie.
 5. Wydawaj komendy zawsze w ten sam sposób. Używaj tych samych zwrotów tj. „siad”, a nie usiądź, tu siad, etc. Pies może nie zrozumieć o co nam chodzi.
 6. Polecenia wydawaj przyjaznym, ale stanowczym tonem, a komendę „chodź” ciepłym i miłym głosem, tak aby pies nie bał się kiedy go do siebie wołasz.
 7. Zawsze poprzedź komendę imieniem psa, np. Sara „stój”. W przeciwnym razie, pies nie wie, ze zwracasz się do niego.
 8. Zawsze przejawiaj łagodny, ale kontrolujący styl szkolenia.
  Twoja postawa nie może budzić lęku i złości u psa.
 9. Stałe powtarzanie gestów ręką wraz ze słownymi komendami są bardzo wskazane w szkoleniu. Możesz także ćwiczyć za pomocą smyczy.
 10. Po każdym dobrze wykonanym zadaniu nagradzaj i chwal. Nagrodami niech będą małe smakołyki, miłe słowa typu: „ dobry piesek”, poklepanie po głowie. Pies bardzo lubi sprawiać przyjemność swojemu opiekunowi, im więcej będzie chwalony tym lepiej będzie wykonywał polecenia.
 11. Nigdy nie krzycz, jeżeli pies nie zrozumie, nie wykona prawidłowo zadania.
 12. Jeżeli pies nie przejawia zainteresowania ćwiczeniami, przerwij szkolenie i rozpocznij w innym czasie.

 

Pamiętaj, że

Nauka nie jest trudna. Dobrze ułożony pies sprawia mniej kłopotów w domu i na spacerze.   Taki sobie żarcik. Pies mówi do drugiego psa: -Wczoraj nauczyłem mojego pana nowej sztuczki. -Jakiej? -Gdy wyciągam do niego łapę, on podaje mi swoją!

Komentarze
Wczytywanie...