Wesołe i bezpieczne dzieciństwo

0 1 592

Szczeniak jest w domu jak małe dziecko, aż do ukończenia przez niego pierwszego roku życia bardzo ważną kwestią jest zapewnienie mu optymalnych warunków do prawidłowego rozwoju – fizycznego i psychicznego. Właściciel malucha musi mu poświęcać dużo troski i uwagi. Od samego początku powinien dbać o właściwe relacje, wypracować z psem porozumienie i autorytet by potem nie mieć problemów ze zdrowiem i z zachowaniami dominacyjnymi pupila.

Dieta szczenięcia

Bez względu na jakość i ilość żywności, należy szczenięciu zapewnić suplementację wapnia, fosforu, witamin i innych mikroelementów; do czasu zakończenia wzrostu i wymiany zębów jest to koniecznością.

Szczenię odebrane od matki we właściwym czasie – nie musi spożywać mleka, natomiast powinno jeść dobra karmę przeznaczoną dla swojej wielkości i wieku; w okresie wymiany zębów można zapewnić psiakowi pokarm mokry. Spotykamy w swojej praktyce sporo źle żywionych szczeniąt; cały czas króluje w psich miskach ryż z kurczakiem i marchewką. Tymczasem nie jest to wcale dobre dla wielu pożywienie! Ryż powinien być odpowiednio ugotowany, na sypko, papka ryżowa bardzo szybko uwalnia cukry i białka do organizmu, co przy stałym karmieniu jest zwyczajnie niezdrowe; marchewka – znowu cukry… i kurczak – mięso niskobiałkowe, ale chowu przemysłowego (sześciotygodniowe kurczaki idą na ubój, w normalnym chowie są zaś jeszcze pisklakami) dietetycznie to naprawdę nie jest mięso  podstawy żywieniowej…

Zatem – jeśli nie gotowe pokarmy dla szczeniąt, czym i jak karmić psiaka?

3-4 razy dziennie powinien dostawać urozmaicony pokarm. Śniadanie można zacząć półtłustym i niekwaśnym twarogiem ze sparzonymi płatkami owsianymi, żółtko jaja z twarogiem, jogurt naturalny gęsty z ugotowaną kaszą jaglaną; posiłek główny powinien być złożony z bulionu mięsno-warzywnego z dużą ilością warzyw (z wyjątkiem cebuli, selera, czosnku, szczypioru) – marchew, pietruszka, dynia, cukinia, pasternak, susz pomidorowy, ziemniak itp. Natka pietruszki – koniecznie. Mięso: rozdrobnione serca, płucka, pręga wołowa, ozory wołowe, mięso indyka, kaczki, gęsi, kury rosołowej.

Zamiast ciągłego podawania ryżu (ten ugotowany na sypko można czasem podawać) wprowadzamy kasze, miąższ pieczywa gruboziarnistego, makarony z pełnego ziarna, czasem także ugotowane ziemniaki. Każde zwierzę ma swoje upodobania smakowe i własną tolerancję na produkty, tak więc od początku trzeba obserwować, które produkty w diecie pupila się nie sprawdzają. Pies jest względnym mięsożercą, w naturze najsilniejszy przywódca po zakończeniu polowania delektuje się podrobami i zawartością jelit (koty jako bezwzględni mięsożercy zjadają najpierw mięśnie zdobyczy). Nigdy nie dajemy do picia przegotowanej wody – zabiera ona cenne pierwiastki z organizmu; woda średnio zmineralizowana – źródlana lub przefiltrowana wystarcza psu w zupełności.

Zabawki małego pupila

Powinny być różnorodne, ale zawsze bezpieczne! Usuwamy z nich te elementy, które można odgryźć i połknąć. W okresie wymiany zębów najlepszymi zabawkami są szmatki i węzły sznurowe – wszelkie przeciągacze, które podczas zabawy potrafią obruszać mleczaki i masować dziąsła. Dopóki psiak nie będzie miał wszystkich zębów stałych, niewskazane jest podawanie mu gryzaków typu dental, przysmaków do żucia i rozgryzania z tkanek zwierzęcych.

Na spacery i wędrówki zabieramy szczenię po zakończeniu niezbędnych szczepień; unikamy też kontaktów pupila z innymi psami do czasu nabycia przez malucha odporności na choroby zakaźne.

Psi przedszkolak

Właściciel musi pamiętać o tym, żeby sprawnie i cierpliwie uczyć pupila czystości, posłuszeństwa, a przede wszystkim – chodzenia na smyczy: dopóki pies nie pojmie, że na uwięzi nie może się oddalać i powinien pilnować się nogi opiekuna, trzeba używać krótkiej smyczy o stałej długości. Wyprowadzanie pupila na smyczy regulowanej – automatycznej robi mu wodę z mózgu i nie jest bezpieczne, a psy, zwłaszcza bardzo młode, mają wiele spontanicznych i nieprzewidywalnych zachowań! Każdy właściciel i opiekun psa musi jasno określić zasady, które będą dotyczyć czworonoga przez całe jego życie; wówczas uniknie się stresujących i trudnych sytuacji, gdy np. jako szczeniak pupil mógł spać w łóżku, a jako dorosły pies już nie (pies nie wie dlaczego odmawia mu się czegoś co dotąd było mu dozwolone). Roczny psiak powinien być także nauczony chodzenia w kagańcu, zachowania w miejscach publicznych czy środkach transportu.

W wielu przypadkach warto skorzystać z oferty szkoleniowo-wychowawczej  dobrego psiego przedszkola, wówczas instruktor pomoże nabyć pupilowi potrzebne umiejętności, a także nauczy opiekunów właściwego postępowania z psem.

A.T. Kutrzuba


Przychodnia Weterynaryjna T. Kutrzuba – Kraków, Okulickiego 57

Komentarze
Wczytywanie...