Faza właściwej socjalizacji

0 2 261

Faza właściwej socjalizacji obejmuje okres od 7 tygodnia do 4 miesiąca życia. Jest to najważniejszy okres dla psychiki psa. 7-8 tydzień W tym okresie następuje dalszy rozwój i wzrost naszego malucha. Jest już całkowicie rozwinięty wzrok i słuch. W dalszym ciągu podajemy wilgotną karmę i odstawiamy szczenię od matki. Pojawiają się pierwsze objawy strachu, dlatego też musimy znaleźć czas dla szczeniaczka. Jest to niezwykle trudny, jak nie najtrudniejszy okres w życiu maluszka. Nie dość, ze zostaje oddzielony od matki to zostaje oddany do obcej rodziny. Jest to bowiem okres adopcji pieska. Nowy opiekun powinien zapewnić mu miłość, czas, opiekę i do minimum zniwelować strach i stres jaki szczeniak przeżywa. / Czyt. art. Szczeniak w domu./

W tym okresie:

 1. Nadajemy imię i uczymy reakcji na nie.
 2. Urządzamy kącik potrzeb fizjologicznych.
 3. Uczymy hierarchii „stada” rodzinnego, zaufania i posłuszeństwa.
 4. Ustalamy terminarz szczepień i przeprowadzamy pierwsze szczepienie.

 

9-12 tydzień / 3 miesiąc/ – okres kwarantanny

Szczeniaczek wszystkie swoje potrzeby fizjologiczne załatwia w domu. Reaguje na swoje imię. Poznaje mieszkanie, ludzi i inne domowe zwierzęta. Jest jeszcze nieco niezgrabny i niesprawny. W dalszym ciągu trwa jego intensywna socjalizacja.

 1. Dotykamy go, podnosimy, bawimy się.
 2. Zaglądamy do uszu i oczu.
 3. Czeszemy i pielęgnujemy.
 4. Nagradzamy.
 5. Uczymy wydawać podstawowe komendy.

 

Należy pamiętać, że: Przed ukończeniem wszystkich szczepień, nie można wyprowadzać szczeniaczka na spacer. Stykanie się z innymi chorymi psami może doprowadzić do zarażenia się różnymi chorobami. Nie jest jednak wskazana nadmierna izolacja malucha, a nawet jest szkodliwa. Można go wynosić lub wyprowadzać na teren prywatny.

4 miesiąc

Nasz szczeniaczek poznaje świat zewnętrzny. Potrafi się już na krótką chwilę skupić. Uwielbia się bawić. Wszędzie wpycha swój nos. Chodzi za opiekunem. Potrzebuje bliskości człowieka.

W tym okresie:

 1. Uczymy komend i posłuszeństwa.
 2. Wyprowadzamy na spacer na smyczy.
 3. Uczymy załatwiania potrzeb fizjologicznych na dworze.
 4. Utrwalamy zasady hierarchii w rodzinie.
 5. Pozwalamy na kontakt z psami i innymi zwierzętami.

 

Małemu psu, Który jeszcze kaszkami smak ma nie zepsuty, Najbardziej ze wszystkiego smakują Pana lub Pani buty. / Ludwig Jerzy Kern/

Komentarze
Wczytywanie...