Wyżeł weimarski

0 648

Historia:

Wyżeł weimarski to stosunkowo nowa rasa, którego historia sięga zaledwie XIX wieku. Hodowane przez arystokratów na dworze Weimarskim psy, charakteryzowały się dobrym węchem, inteligencją, odwagą. Były używane do polowań na jelenie i wilki. W tym czasie psy tej rasy były bardzo rzadkie w celu ochrony czystości rasy. Tylko członkowie małych klubów mogli je nabyć.

Charakterystyka:

Wyżły weimarskie to kochający członkowie rodziny. Ale nie są one typem psa do wykonywania rutynowych poleceń. Ich przyzwyczajenia są nieprzewidywalne. Choć inteligentne, mogą być selektywne, potrafią w dowolny sposób wykorzystać swoją inteligencję. Na przykład, mogą podczas uczenia się ziewać, przewrócić się, ale w chwili gdy, zorientują się, że nie zwraca się na nie uwagi, potrafią uciec z lekcji. Wyżły weimarskie potrafią prosić i przestrzegać polecenia. Mają jednak swoje potrzeby i wymagania, które muszą być spełnione w stosunku do pracy. Należy poświęcić im wiele miłości i uwagi, ćwiczeń codziennych i zadań, nie wspominając o osobistej przestrzeni. Wówczas pies będzie szczęśliwy i zadowolony. Wyżły weimarskie są duże i eleganckie, są to bowiem psy z linii szlachetnych. Ich długa głowa, często nazywana jest głową arystokratyczną. Mają silne mordy i długie, wiszące uszy. Mają szare nosy i inteligentne oczy. Zwykle mają długie szyje, które prowadzą w dół do długich, umięśnionych nóg, a ich umiarkowanie długie grzbiety prowadzą do dokowanych ogonów, które mają około 15 cm długości. Ich powłoki są błyszczące, gładkie i krótkie, głównie w odcieniach szarości. Wyżeł weimarski łączy w sobie urok, równowagę i szybkość.

Warto wiedzieć:

Wyżeł weimarski ma tendencję do rządzenia domem, jeśli nie jest odpowiednio przeszkolony. Potrzebuje silnej woli właściciela. Towarzystwo i gry są niemal niezbędne w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Jak większość psów, zaniedbane i źle traktowane mogą posiadać destrukcyjne zachowania, powodujące straty materialne, nadmierne szczekanie i zabrudzone dywany. Bardzo łagodny i miły wyżeł, może niechcący przewracać przedmioty w domu. Z tego powodu nie powinny być mieszkańcami małych mieszkań. Potrzebują mnóstwo ćwiczeń i placu do gry. Są skoczne i bardzo dobre w ucieczce. Potrafią odblokować bramę, przeskoczyć ogrodzenie, mogą również robić podkopy. Ponadto, ze względu na ich sprawność fizyczną, pozostawianie ich bez nadzoru na smyczy może być niebezpieczne, mogą powiesić się zaplątując się w smycz. Zdrowy Wyżeł może żyć 17 lat. Typowe problemy zdrowotne obejmują dysplazję stawu biodrowego, nowotwory i zaburzenia systemu immunologicznego. Podatne na otyłość. Zamiast jednego dużego posiłku, należy podawać dwa mniejsze posiłki dziennie.

źródło zdjęcia:
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Weimaraner_wb.jpg

Komentarze
Wczytywanie...