Wyżeł węgierski krótkowłosy

0 950

Historia:

Wyżeł węgierski krótkowłosy pochodzi z Węgier. Jest potomkiem starożytnych psów myśliwskich hodowanych przez Węgrów, setki lat temu. Jest to krzyżówka tureckich żółtych psów myśliwskich z pointerem i wyżłem niemieckim krótkowłosym. Wyżeł węgierski krótkowłosy to doskonały pies myśliwski, szybki, przebiegły i ostrożny, z doskonałym węchem.

Charakterystyka:

Wegierski Vizsla to łagodne, energiczne psy, które tworzą silne więzi ze swoimi rodzinami. W rzeczywistości uwielbiają przebywać z nimi przez cały dzień. Lubią aktywność, zabawy i gry, łatwo przystosowują się do życia rodzinnego i potrafią dogadać się ze wszystkimi. Są szczególnie dobre dla dzieci. Choć przywiązane do swoich właścicieli, na ogół są również przyjazne dla innych ludzi i zwierząt. Są wyczulone na ruchy i dźwięki w domu, ale nie są najlepszymi strażnikami. Potrafią błaznować, mają jakieś dziwaczne nawyki np. skakanie na kolanach, kopanie wielkich dziur w ogrodzie i kradzież przekąsek. Notorycznie bawią się butami. Wegierskie Vizsla są gładkie, przystojne, duże, ich krótkie, płaszcze mają złoty kolor. Posiadają jedwabiste uszy, które wiszą blisko policzków, mają długi, muskularny kark i ogon zazwyczaj zadokowany. Mają arystokratyczny, ale hardy wygląd.

Warto wiedzieć:

Wyżeł węgierski krótkowłosy potrzebuje odpowiedniego szkolenia już od najmłodszych lat. Bez tego może być nieśmiały, pobudliwy i nieco hałaśliwy. Potrzebuje wiele uwagi i miłości. Może czuć się ograniczony w mieszkaniu, lubi większe pomieszczenia i długie, codzienne spacery. Bez wystarczającej ilości ćwiczeń pieski mogą być trochę zwariowane. Wyżeł może żyć 15 lat. Ogólnie to zdrowa rasa, lecz u niektórych psów mogą rozwijać się choroby stawu biodrowego, epilepsja, hemofilia i alergie skórne. Elegancki płaszcz jest bardzo łatwy w pielęgnacji, wymaga jedynie sporadycznego szczotkowania.

źródło zdjęcia:
By Steffen HeinzCaronna – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23818323

Komentarze
Wczytywanie...