Wyżeł portugalski

0 980

Historia:

Wyżeł portugalski pochodzi z Portugalii z XII wieku. Jego przodkami są starożytne psy myśliwskie iberyjskie. Początkowo hodowany był w królewskich pałacach, później stał się psem myśliwskim niższych klas społecznych. W XIII wieku został przewieziony do Anglii, gdzie stał się przodkiem wyżła angielskiego. W XIX wieku nastąpił znaczny spadek tej rasy w Portugalii. Wyżeł portugalski wykorzystywany był do polowania na sokoły i kuropatwy. Dziś jest psem popularnym w Portugalii. W Polsce raczej nieznany.

Charakterystyka:

Perdigueiro portugues to oddany, wierny pies. Niesamowicie związany ze swoim opiekunem. Lubi przebywać z rodziną, spędzać z nią czas, bawić się i chodzić na spacery. Jest to typowy pies myśliwski. Uwielbia węszyć, tropić, aportować. Nie lubi nudy. Bez pracy staje się destrukcyjny. Wymaga odpowiedniego szkolenia. Jest nieufny wobec obcych. Akceptuje inne psy. Jego umaszczenie występuje w kolorze żółtym, jasnobrązowym. Może być z białym znaczeniami. Ma krótką, grubą sierść.

Warto wiedzieć:

Wyżeł portugalski potrzebuje natury, dużo ruchu, dlatego nie jest dobrym psem dla rodziny w mieście. Jest prosty w pielęgnacji. Może chorować na zwyrodnienie stawów.

Komentarze
Wczytywanie...