Wyżeł niemiecki długowłosy

0 1 381

Historia:

Wyżeł niemiecki długowłosy pochodzi z końca XIX wieku z Niemiec, ale swoją historią sięga średniowiecza VIII i IX wieku. Jego przodkami były psy z linii ptaszników, psy gończe i wodne. Hodowcą i wielbicielem tej rasy był niemiecki baron Friedrich von Schorlemer-Alst. Pies tej rasy wykorzystywany był do tropienia, aportowania z wody i lądu oraz do polowania na zwierzęta futerkowe. W Niemczech rasa ta jest znana, ale mało popularna. W Polsce w pierwszej połowie XiX wieku hodowany był na Pomorzu, przez właścicieli majątków ziemnych. Obecnie rasa mało spotykana.

Charakterystyka:

Wyżeł niemiecki długowłosy to energiczny, aktywny i żywiołowy pies. Ma niezwykle silny instynkt łowiecki. Potrafi także znakomicie pełnić funkcje psa obronnego i stróżującego. W stosunku do osób nieznajomych jest nieufny, natomiast w stosunku do swojej rodziny jest opiekuńczy, wierny i oddany. Jest to pies rodzinny. Uwielbia swojego opiekuna, traktuje go jak przyjaciela. Wymaga szkolenia, jest łatwy w nauce, raczej posłuszny. Lubi czas spędzony ze swoim właścicielem. Kocha ruch i zabawy kreatywne polegające na tropieniu i aportowaniu. Dobrze dogaduje się z innymi psami. Jego sylwetka jest mocno umięśniona. Wyżeł niemiecki długowłosy ma umaszczenie brązowe lub brązowe z białymi lub szarymi znaczeniami, dropiowate. Jego szata jest długa i jedwabista, na grzbiecie i kończynach występuje charakterystyczny znak piórka i portek.

Warto wiedzieć:

Wyżeł niemiecki długowłosy posiada genetycznie uwarunkowane problemy z dysplazją stawów biodrowych, choroby oczu, epilepsję, choroby skóry i nowotwory w jamie ustnej i skórze. Suczki narażone są na nowotwory piersi. Psy tej rasy potrzebują dużo spacerów i dużo ruchu. Nie są najlepszymi mieszkańcami miast.

Komentarze
Wczytywanie...