Wyżeł fryzyjski

0 1 092

Historia:

Wyżeł fryzyjski pochodzi z Holandii z Fryzji. Powstał z krzyżówki holenderskiego psa na kuropatwy, dużego wyżła holenderskiego i spaniela. Pracował jako myśliwy, do polowania na mniejsze zwierzęta. Dziś Stabyhoun jest psem towarzyskim, choć nadal używany jest przez Holendrów do polowań.

Charakterystyka:

Wyżeł fryzyjski to niezwykle zrównoważony pies, jest dobrym towarzyszem dla wszystkich członków rodziny. Jest także przyjazny dla zwierząt, uprzejmy dla nieznajomych. Psy te, są bardzo silne, dlatego potrzebują odpowiedniego szkolenia. Jest ono potrzebne, aby zapewnić im kontrolę i posłuszeństwo. Stabyhoun to samoczyszczący pies. Jego elegancki płaszcz odpycha brud, więc tylko od czasu do czasu wymaga kąpieli. Wyżeł fryzyjski nie wymaga nadmiernej uwagi, chce po prostu być blisko opiekuna. Choć Stabyhoun jest wyżłem, wygląda trochę jak Angielski Springer Spaniel. Ma włos falisty, błyszczący i średniej długości, który jest zazwyczaj czarno-biały, może być także brązowy, pomarańczowy lub biały.

Warto wiedzieć:

Wyżeł fryzyjski to rasa bardzo aktywnych i wytrzymałych psów. Uwielbiają chodzić na długich dystansach, w różnych terenach, lubią wspinaczki i pływanie. Jeżeli nie są stale aktywne, będą prawdopodobnie utrudniać życie z powodu nudy. Jest to na ogół zdrowa rasa. Najczęstszym problemem zdrowotnym u Stabyhoun jest dysplazja stawu biodrowego.

źródło zdjęcia:
By Pleple2000 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1392164

Komentarze
Wczytywanie...