Welsh Corgi Cardigan

0 627

Historia:

Cardigany Corgi walijskie są jedną z najstarszych ras psów w Anglii. Celtowie, którzy pielęgnowali je jako ukochanych i wytrzymałych towarzyszy, przywieźli je w roku 1200 p.n.e. do rolników walijskich. Wiele lat później, używali ich do pilnowania bydła. Cardigan walijski corgi okazał się dobrym kierownikiem i zarządcą stada. W XIX wieku, Cardigan walijski corgi i Pembroke walijski corgi zostały błędnie krzyżowane. Praktyka ta została zatrzymana dopiero w XX wieku.

Charakterystyka:

Choć Pembroke walijski corgi i Cardigan corgi walijski były mylone ze sobą przez wieki, są one jednak zupełnie różnej rasy i mają inne osobowości. Pembroke jest wybuchowy i czasami niespokojny. Uwielbia się bawić i biegać, ma też spokojne chwile, gdzie chce się zrelaksować w pomieszczeniach. Cardigan walijski corgi, z drugiej strony, wydaje się być bardziej powściągliwy i ufniejszy w stosunku do obcych i innych zwierząt. Choć mniej towarzyski niż Pembroke, Cardigan nadal jest lojalny i chętny do wykonywania poleceń. Walijskie corgi to odważni i lojalni obrońcy domu. Mają także naturalne pasterskie instynkty, które czynią je naturalnymi obrońcami dzieci i członków rodziny. W domu, są ciche, czyste i grzeczne. Pragną jednak dużo uwagi i ćwiczenia. Uwielbiają pracę w gospodarstwie. Przez wieki były cenione za inteligencję, posłuszeństwo i determinację. Cardigany corgi walijskie są długie, niskie. Głowy mają szerokie i płaskie czaszki, stojące ale lekko zaokrąglone uszy i zgrabne mordy. Mają ciemne, szeroko rozstawione oczy, które posiadają inteligentny i czujny wyraz. Cardigany corgi walijskie mają krótkie nogi i długie ogony. Ich średniej długości, gęsta szata może być w kolorze czarnym, czarno-podpalanym, niebieskim, morelowym lub w odcieniu czerwieni. Mają białe łaty na karku i na całym ciele.

Warto wiedzieć:

Ze względu na kształt, z walijskim corgi należy obchodzić się ostrożnie. Szczeniętom należy pomagać w chodzeniu w górę i w dół po schodach ze względu na ich krótkie nogi. Zdrowy Walijski Corgi może żyć 15 lat. Typowe problemy zdrowotne obejmują dolegliwości kręgosłupa i jaskrę. Corgi walijskie mogą stać się otyłe, jeśli są przekarmione. Najlepiej karmić je mniejszymi porcjami w ciągu dnia.

źródło zdjęcia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Welsh_Corgi_Cardigan#/media/File:NordJW-06_Mudpaws_Duke_Silver.jpg

Komentarze
Wczytywanie...