Tosa

0 654

Historia:

Wyhodowany w XIX wieku w Japonii. Tosa pochodzi z krzyżówki dużego, Spitz Shikoku, psa Japonii i kilku dużych ras europejskich, w tym Buldoga. Nadal wykorzystywany jest jako pies stróżujący i towarzysz rodziny na całym świecie. W Japonii Tosa jest uważany za dumne dziedzictwo kraju.

Charakterystyka:

Tosa to kochający, wierny towarzysz domowy. Wrażliwy i rozumny pies, może czasem przewidywać życzenia swojego pana. Tosa jest spokojny w domu, odpoczywając na kanapie lub łóżku podczas leniwych popołudni. Potrafi broić na podwórku. Potrzebuje spacerów po okolicy i dużo ćwiczeń. Patrząc na jego wielkość i głośne szczekanie, Tosa sprawia imponujące wrażenie, ostrego psa. Jednakże, jest to pies pewny siebie, ale i spokojny. Tosa jest łagodny i cierpliwy w przebywaniu z dziećmi. Ma duży, muskularny tułów pokryty krótką, gęstą sierścią w kolorze żółtym, czarnym, czarno- podpalanym, pręgowanym i piaskowym. Duża, szeroka głowa ma kwadratowy pysk, małe uszy wiszące, migdałowe oczy i czasami pomarszczone brwi. Potężna szyja ma duże podgardle. Jego mocny grzbiet prowadzi do gęstego, stożkowego ogona, który wisi nisko.

Warto wiedzieć:

Tosa potrzebuje odpowiedniego szkolenia i socjalizacji od wczesnego wieku, ale po prostu dlatego, że jest dużym i silnym psem. Ciepły i czuły dla rodziny, może być lekko nieufny wobec obcych. Tosa może żyć 12 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmują dysplazję łokcia i choroby oczu. Ma też skłonność do wzdęć, karmić go należy mniejszymi posiłkami w ciągu dnia. Jest łatwy w pielęgnacji. Wymaga jedynie sporadycznego szczotkowania, aby utrzymać jego sierść w porządku. Tosa ma tendencję do ślinienia się, ale nie jest to nadmierne.

źródło zdjęcia:
By Susihurtan – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27506152

Komentarze
Wczytywanie...