Terier czeski

0 2 790

Historia:

Terier czeski pochodzi z Czech z początku XX wieku. Jego przodkami są terier szkocki i Sealyham terier. Został opracowany przez hodowcę czeskiego Frantiska Horaka. Wykorzystywany był do polowania na lisy, borsuki, gryzonie. Dziś pracuje jako pies domowy, stróżujący. Jest psem do towarzystwa. W Polsce rzadko spotykany.

Charakterystyka:

Terier czeski to zrównoważony, inteligentny, wesoły pies do towarzystwa. Jest zwinny, kocha pracę. Źle wychowany, pozostawiony sam sobie może być destrukcyjny. Jest wówczas nieufny wobec obcych, hałaśliwy, potrafi kopać doły w ogródku, psuć przedmioty. Ale dobrze socjalizowany jest kochany, przyjacielski, spokojny i łagodny. Uwielbia zabawy, ściganie się i aportowanie. Szybko się uczy i jest chętny do szkoleń. Dobrze czuje się w środowisku rodzinnym. Lubi spędzać z nią czas. Jest przywiązany do swojego opiekuna. Terier czeski to pies mały, dobrze zbudowany o krótkich kończynach. Ma długą mocną szyję, opadające uszy. Jego sierść jest długa i cienka. Może być w kolorze szaroniebieskim, jasno-brązowym, ale także żółtym, szarym z białymi znaczeniami.

Warto wiedzieć:

Terier czeski wymaga dużo ruchu. Jest prosty w pielęgnacji. Powinien być jednak profesjonalnie strzyżony. Nie gubi sierści. Jest dobry dla alergików. Źle znosi samotność. Problemy zdrowotne obejmują choroby związane z drżeniem kończyn, wyginaniem kręgosłupa. Możliwe są także utraty równowagi i otyłość.

Komentarze
Wczytywanie...