Terier australijski

0 631

Historia:

Terier australijski pochodzi od psów brytyjskich, najprawdopodobniej z XIX wieku. Jego przodkami były terier irlandzki, terier szkocki, Cairn terier i Yorkshire terier. Wykorzystywany był do polowania na węże, gryzonie i małe zwierzęta jak króliki. Pracował jako pies stróżujący w gospodarstwach, kopalniach, przy stadach owiec. W Polsce mało popularny.

Charakterystyka:

Terier australijski to pies wytrzymały, twardy, zawzięty, pracowity. Jest typowym psem roboczym. Jest wspaniałym towarzyszem w domu i w pracy. Jego wrodzona odwaga pozwala mu być doskonałym obrońcą domu i rodziny. Jest inteligentny, lojalny i przyjacielski. Uwielbia swoją rodzinę, chodź nie potrafi okazywać czułości. Ma dobry kontakt z dziećmi. Potrafi się z nimi bawić, rozweselać je i towarzyszyć. Wymaga szkolenia, ale jest łatwy w nauce. Nie można go nie lubić. Jest niezwykle przywiązany do swojego opiekuna. Kocha ruch i ćwiczenia na powietrzu. Jest aktywny i pełen wigoru. Czasami trochę uparty. Dobrze dogaduje się z innymi psami i zwierzętami domowymi. Terier australijski to pies o mocnej budowie z krótkimi kończynami. Jest raczej dłuższy niż wyższy. Ma długą, mocną głowę, nieduże stojące uszy. Jego sierść jest twarda, prosta, gęsta. Ma miękki podszerstek. Umaszczenie jest w kolorze błękitnym, błękitno- szarym. Na kufie, uszach, klatce piersiowej, kończynach występują intensywne podpalania.

Warto wiedzieć:

Psy tej rasy wymagają socjalizacji i szkolenia. Mogą mieszkać w mieście w bloku, ale wymagają systematycznego ruchu, spacerów. Są łatwe w pielęgnacji , należy je regularnie szczotkować i przycinać sierść.

źródło zdjęcia:
By I, Lilly M, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2351807

Komentarze
Wczytywanie...