Szpic włoski

0 868

Historia:

Szpic włoski pochodzi z Włoch. Wywodzi się od starożytnych europejskich psów Spitz. Ukochany przez zwykłych ludzi i członków rodzin królewskich. Volpino Italiano był często wykorzystywany jako stróż na toskańskich gospodarstwach. Jego zadaniem było ostrzeganie większych psów i wilków przed kłusownikami. Szpic włoski odgrywał również znaczącą rolę w historii sztuki. Mówi się, że Volpino był ulubionym psem Michała Anioła, który dotrzymywał mu towarzystwa podczas malowania sufitu Kaplicy Sykstyńskiej.

Charakterystyka:

Szpic włoski przez prawie tysiąc lat, dotrzymywał towarzystwa książętom, rolnikom, kupcom i artystom. To idealny pies obronny na farmie i w gospodarstwie domowym. To także wspaniały pies towarzyszący i wypoczywający na kanapie. Jest żywy, przyjazny i zabawny, jeśli wyczuwa coś podejrzliwego, z pewnością, swoim szczekaniem da znać o tym opiekunowi. Jest inteligentny, pracowity i ciekawy, ma także duże poczucie niezależności. Pragnie zwrócić na siebie uwagę i sympatię rodziny. Należy rozpocząć jego szkolenie i socjalizację we wczesnym okresie, wówczas szpic włoski zapewni właścicielowi lata optymistycznego towarzystwa. Volpino Italiano posiada małą, kwadratową ramkę, pokrytą szorstkim ale puszystym płaszczem, który może być w kolorach białym, czarnym, czerwonym i podpalanym. Ma lekko zaokrągloną, klinowatą głowę z prostą kufą i uszami wyglądającymi trochę jak lis.

Warto wiedzieć:

Wyżeł włoski może żyć 16 lat ze stosunkowo nielicznymi problemami zdrowotnymi. Niektóre pieski mogą chorować na serce i zaćmę. Pielęgnacja Volpino jest łatwa, należy regularnie szczotkować jego grubą warstwę sierści, aby uniknąć nadmiernego wypadania, utrzymywać zęby w czystości i kąpać co kilka miesięcy.

źródło zdjęcia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szpic_w%C5%82oski

Komentarze
Wczytywanie...