Sznaucer miniaturowy

0 857

Historia:

Sznaucer miniaturowy pochodzi z mieszanki Standard sznaucera, Affenpinczera i Pinczera miniaturowego. Wywodzi się od małych psów o szorstkim owłosieniu, których używano do stróżowania przy gospodarstwach wiejskich na południu Niemiec i w Szwajcarii już w XIX wieku. Wówczas pies ten nazywany był szorstkowłosym pinczerem karłowatym. Ten typ psa odznaczał się dużą czujnością i skutecznością w tępieniu gryzoni. W XIX wieku sznaucery miniaturowe i affenpinczery były traktowane jako jedna rasa. Jednak affenpinczer posiada cechy psa karłowatego, a sznaucer miniaturowy ich nie ma. Do rozdzielenia tych dwóch ras przyczynił się kynolog Josef Berta i od tego momentu na wystawach oceniano dwie odrębne rasy: miniaturowego pinczera szorstkowłosego oraz pinczera małpiego. Pierwszy Sznaucer miniaturowy pojawił się na wystawie w 1889 roku.

Charakterystyka:

Sznaucer miniaturowy może być niemal jak dziecko, ale w dobry sposób. Jest czujny, dziarski i wesoły, ale potrzebuje wskazówek do nauczenia go manier i posłuszeństwa. Potrzebuje stałej uwagi, konstruktywnych gier i zabaw dla dobrego samopoczucia. Lubi czuć się zaangażowany w sytuacjach rodzinnych, jeśli czuje się ignorowany potrafi stwarzać problemy. Bardzo inteligentny i łatwy do nauki. Miniaturowe Sznaucery mają nieustraszony passę. Często zdarza się, że chcą się zmierzyć z dużo większymi psami. W dorosłym życiu potrzebują większego terytorium. Będą szczekać, kiedy wykrywają zagrożenie. Miniaturowe Sznaucery nie są podatne na zakłócenia losowe, nie szczekają bez powodu, nie niszczą rzeczy w domu. Sznaucer miniaturowy ma temperament i zachowanie małego psa, charakterem natomiast jest zbliżony do sznaucera średniego. Psy tej rasy są wierne i mocno przywiązane do swojego właściciela. Główne cechy sznaucera miniaturowego to inteligencja, pewność siebie, wytrwałość i czujność. Jest psem do towarzystwa, nadaje się również na psa stróżującego. Dobrze znosi warunki miejskie. Miniaturowe Sznaucery mają mała, kwadratowa klatkę z długą głową, krzaczaste wąsy, brodę i brwi. Mają owalne oczy, mocną mordkę i V-kształtne uszy, pochylające się ku przodowi. Ich ogony, czasami zadokowane, są prowadzone na wysokim poziomie. Są jednolicie czarne, sól i pieprz, srebrne i czarne, a czasem białe.


źródło zdjęcia:
Bruno-sznaucer-miniaturowy-1rok-Nottingham-Anglia-autor-zdjęcia-Kamila-Kroczak-Stępień

Warto wiedzieć:

Miniaturowe Sznaucery to wysokiej energii psy. Bez wielu ćwiczeń i aktywności, mogą być złośliwe. Jeśli są zaniedbane lub niewystarczająco aktywne mogą stać się destrukcyjne lub przysparzać innych kłopotów. Sznaucery miniaturowe muszą być szczotkowane regularnie, aby uniknąć maty. Warto od czasu do czasu przycinać im brody. Te pieski, aby wyglądać godnie i elegancko muszą regularnie korzystać z profesjonalnej pielęgnacji. Zdrowy Sznaucer miniaturowy może żyć 15 lat, starzeje się z godnością. Stosunkowo zdrowe, mogą czasami mieć choroby oczu, kamienie nerkowe i cukrzycę.

Źródło zdjęcia głównego: Sara-sznaucer-miniaturowy-5lat-ZielonaGóra-autor-S.Kroczak

 

Komentarze
Wczytywanie...