Svensk Lapphund

0 729

Historia:

Szwedzki Lapphund pochodzi ze Szwecji, najprawdopodobniej z XVII wieku. Pierwsze zapiski pochodzą z 1673 roku. Wykorzystywany był jako pies pasterski do zaganiania reniferów i owiec, pies gospodarski i pies zaprzęgowy. W okresie II wojny światowej rasa została zdziesiątkowana. Odbudowa zaczęła się od roku 1950. Dziś pracuje w gospodarstwach domowych jako pies pasterski i stróżujący.

Charakterystyka:

Svensk Lapphund to wytrwały, hardy pies. Potrafi pracować w bardzo trudnych warunkach klimatycznych. Odporny na mróz. Znakomicie porusza się po śniegu. Niesamowicie czujny i obronny. Z daleka wyczuwa niebezpieczeństwo i daje sygnał w postaci głośnego szczekania. Sprawuje także pieczę nad swoją rodziną. Jest dla niej czuły, serdeczny i przyjacielski. Jest łatwy do nauki i szkolenia. Chętnie współpracuje z opiekunem, jest posłuszny i życzliwy. Svensk Lapphund to pies średniej wielkości, ma charakterystyczną lisią mordkę, klinowatą głowę, duże oczy, trójkątne uszy. Jego sierść jest gęsta i prosta. Posiada umaszczenie brązowe, czarne z białymi znakami na piersiach, łapach i ogonie.

Warto wiedzieć:

Szwedzki Lapphund potrzebuje dużej przestrzeni. Źle czuje się w mieście. Uwielbia pracę, bez niej czuje się samotny. Jest łatwy w pielęgnacji.

źródło zdjęcia:
Av Bjørn Roger Larsen – Eget arbete, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1254883

Komentarze
Wczytywanie...