Spitz miniaturowy

0 5 507

Historia:

Szpitz miniaturowy swoją historią sięga ponad 6000 lat. Najprawdopodobniej powstał w Skandynawii. Aż do XIX wieku wykorzystywany był jako  myśliwy, pasterz i pies stróżujący. Dziś pełni rolę psa do towarzystwa.

Charakterystyka:

Szpic miniaturowy to pies ciągle zajęty, ciekawski, przy tym niezmiernie mądry. Ma duże poczucie niezależności, ale także pragnie uwagi człowieka.  Czasem domagając się reakcji ze strony opiekuna staje na tylnych łapach i szczeka radośnie. Sprawia, że jest doskonałym partnerem do zabawy i gier. Miniaturowy Spitz jest bardzo przywiązany do swojego właściciela. Czasami może to uczynić go nieco podejrzliwym wobec obcych. Jest wypróbowanym i prawdziwym towarzyszem, ale także w doskonałym strażnikiem. Pomimo swojej niewielkiej postury, może szczekać głośno. Dzięki odpowiedniemu szkoleniu i socjalizacji,  pies jest dobrze ułożony i sympatyczny. Miniaturowy Spitz  posiada małą, solidną ramę z obfitą sierścią, w kolorach: brązowym, czarnym, szarym, pomarańczowym i białym. Jego lekko zaokrąglona, klinowata głowa ma prosty pysk, ciemne oczy o czujnym spojrzeniu.

Warto wiedzieć:

Spitz miniaturowy może żyć 16 lat ze stosunkowo niewielką ilością genetycznych problemów zdrowotnych. Ma skłonności do otyłości. Dość łatwy w pielęgnacji, wymaga tylko dobrego szczotkowania kilka razy w tygodniu, aby zapobiec maty. Jest idealnym psem do życia w  mieszkaniu, ale musi codziennie ćwiczyć i spacerować.  Nie lubi być same przez długi okres czasu, pragnie towarzystwa.

Komentarze
Wczytywanie...