Spaniel tybetański

0 825

Historia:

Spaniel tybetański powstał w Tybecie, gdzie służył jako wierny towarzysz mnichów buddyjskich. Pochodzi od małego psa z Wyżyny Tybetańskiej. Psy tej rasy zwane były małymi lwami za ich wytrzymałość i czujność. Były cenione wśród zamożnej części społeczeństwa, stały się obiektem wymiany lub daru, szczególne dla chińskich dygnitarzy. Hodowane były także jako tzw. „psy modlitewne”, przyuczane i wykorzystywane do obracania młynków modlitewnych. Pod koniec XIX wieku psy tej rasy trafiły do Anglii.

Charakterystyka:

Spaniel tybetański to przyjemny, czujny pies. Potrafi wczuwać się w każdą sytuację, jest bardzo intuicyjny, potrafi wyczuć co jego właściciel myśli w danej chwili. Jest obronny, czujny, aktywny i posłuszny, przy tym bardzo milutki. Tybetańskie Spaniele mają małe sylwetki ciała, ich długie tułowia pokryte są jedwabnym płaszczem, który być niemal w każdym kolorze. Ich nieco kopulaste główki są małe w stosunku do reszty ciała. Mają ciemne, żywe oczy i wiszące uszy, które wyglądają jak małe kapelusze. Mają dumny ale sympatyczny wygląd.

Warto wiedzieć:

Tybetański spaniel może żyć 15 lat. Ogólnie zdrowy i długowieczny, lecz u niektórych piesków mogą rozwijać się alergie, choroby oczu i problemy z oddychaniem, z powodu ich krótkiej lufy. Tybetański spaniel potrzebuje regularnego szczotkowania, aby utrzymać swój płaszcz w dobrej kondycji. Należy kąpać go co osiem tygodni.

źródło zdjęcia:

By Ladykransteer – Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15184580

Komentarze
Wczytywanie...