Skye terier

0 888

Historia:

Skye terier pochodzi z XVII wieku, ze Szkocji z archipelagu Hebrydy, z wyspy Skye, skąd pochodzi nazwa tej rasy. Najprawdopodobniej jest krzyżówką psów maltańskich i niskich długowłosych psów szwedzkich. Jest jednym z najstarszych terierów. Psy tej rasy wykorzystywano do polowania na insekty, lisy, borsuki. Bardzo popularny stał się w wieku XIX, kiedy został ulubieńcem królowej Wiktorii. Znajdował się niemal na każdym dworze szlacheckim. W Edynburgu znajduje się statua przedstawiająca Skye teriera o imieniu Greyfriar Bobby, który po śmierci swojego opiekuna przez 14 lat mieszkał przy jego grobie. Statuę na cześć wiernego psa ufundowała baronowa Angelina Georgina Burdett Coutts.

Charakterystyka:

Skye terier to bardzo lojalny, kochający i czuły pies. Jest niesamowicie zabawny, śmiały i uprzejmy. Dobrze wychowany jest wspaniałym towarzyszem na całe życie. Potrzebuje jednak konsekwentnego opiekuna, który będzie jego przywódcą, a nie odwrotnie. Lubi ludzi, kocha z nimi przebywać, jest nieco nieufny w stosunku do obcych. Niezbyt przyjazny także wobec innych zwierząt , lubi je gonić. Ma silnie zakorzeniony instynkt myśliwski. Zaniedbany, pozostawiony sam sobie może być destrukcyjny, ale nie agresywny. Jest psem energicznym i aktywnym, potrzebuje dużo ruchu i zabawy. Potrafi odwzajemniać swoje uczucia. Jest to pies jednego pana. Skye terier jest znacznie dłuższy niż wyższy. Jego włos jest dwojakiego rodzaju, krótki miękki podszerstek i długi, twardy włos. Jego umaszczenie ma kolor czarny, szary, płowy, kremowy. Może mieć białą plamę na piersi. Ma charakterystyczne uszy i ogon porośnięte frędzlami, mocną szyję, silną kufę i brązowe oczy.

Warto wiedzieć:

Ogólnie jest to zdrowa rasa. Wymaga systematycznej pielęgnacji, starannego strzyżenia. Może mieszkać w mieszkaniu, potrzebuje jednak dużo ruchu i spacerów. Może żyć 15 lat.

Komentarze
Wczytywanie...