Shih Tzu

0 149

Historia:

Shih Tzu to niewątpliwie jedna z najstarszych na świecie ras psów. Chińskie obrazy z VI wieku pokazują Shi Tzu jako psy, a dokumenty z tego okresu twierdzą, że zwierzęta były darem dla chińskiego sądu z Bizancjum. Shih Tzu były zwierzętami domowymi w okresie dynastii Mingust 1368/44 r. i od tego czasu zostały wysoko cenione i zajadle strzeżone przez Chińczyków. W 1908 roku, przewiezione zostały do Anglii, gdzie były hodowane i rozproszone w Europie i Australii.

Charakterystyka:

Shih Tzu są żywymi i energicznymi towarzyszami. Są niezwykle zadowolone jeżeli dostają odpowiednią ilość uwagi. Lubią być głaskane i rozpieszczane przez właścicieli i są całkowicie zadowolone siedząc na kanapie z opiekunem przez wiele godzin. Jest to szlachetna rasa. Czasami przekłada się na arogancję i wyniosłość, czasami na odwagę i uprzejmość. Są to dobre psy rodzinne i wysoce interaktywne. Shih Tzu zwykle dobrze dostosowują się do dzieci i dorosłych. Nie są szczególnie podejrzliwe wobec obcych, szczekają serdecznie, kiedy ludzie podchodzą do domu. Shih Tzu mają długie włosy z pęczkiem powyżej nosa, który stanowi jej znak towarowy „chryzantemowy” (tzn. kwiatowy) twarzy. Na typowym Shih Tzu, zaokrąglona głowa ma długą brodę i wąsy, krótką kufę i czarny nos (z wyjątkiem rdzawo brązowych psów, które mają czerwonawo-brązowy nos). Większość Shih Tzu ma okrągłe, ciemne, szeroko osadzone oczy, wiszące uszy, które pochłonięte są warstwą włosów. Rama jest dłuższa niż wyższa, a ogon zwija się nad grzbietem. Shih Tzu może być w niemal dowolnym kolorze.

Warto wiedzieć:

Tzu Shih wymagają większej opieki niż inne rasy, zwłaszcza gdy utrzymywane są długie włosy. Muszą być codziennie szczotkowane i regularnie strzyżone, aby uniknąć splątania. Rzucają bardzo mało sierści, co czyni je doskonałym wyborem dla osób z alergią. Mimo dobrych psów rodzinnych, Shih Tzu nie są szczególnie dobre w kontaktach z bardzo małymi dziećmi. Stają się zgryźliwe, kiedy są niecierpliwe. Należy uważać na shih tzu podczas ich picia. Ich nosy są tak centralnie położone, że woda może łatwo zablokować ich oddychanie. Zdrowe Shih Tzu mogą żyć 15 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmują dysplazję, hip ucha i zakażenia nerek i problemy z oczami. Należy sprawdzać uszy i oczy regularnie i utrzymywać je w czystości. (Można nawet znaleźć specjalne krople do oczu dla nich). Są prawdziwymi mieszkańcami mieszkania. Nie są szczęśliwe w gorącym klimacie. I choć nie wymagają dużo ćwiczeń, codzienny spacer jest konieczny.

Komentarze
Wczytywanie...