Shih Tzu

0 1 134

Historia:

Shih Tzu to niewątpliwie jedna z najstarszych na świecie ras psów. Chińskie obrazy z VI wieku ukazują  psy tej rasy, a dokumenty z tego okresu twierdzą, że zwierzęta były darem dla chińskiego sądu z Bizancjum. Shih Tzu były zwierzętami domowymi w okresie Dynastii Mingust 1368/44 r. i od tego czasu zostały wysoko ocenione i zajadle strzeżone przez Chińczyków. W 1908 roku,  zostały przewiezione do Anglii, a później  rozproszone po całej  Europie i Australii.

                            Księzna-shih-tzu-8m-cy autor-Kalina Chropot                              Shaggy-shih-tzu-7lat-autor-Joanna-Anna

Charakterystyka:

Shih Tzu są żywymi i energicznymi towarzyszami. Są niezwykle zadowolone jeżeli dostają odpowiednią ilość uwagi ze strony opiekuna. Lubią być głaskane i rozpieszczane, są całkowicie zadowolone siedząc na kanapie z opiekunem przez wiele godzin. Jest to  rasa szlachetnych psów. Czasami przekłada się na arogancję i wyniosłość, czasami na odwagę i uprzejmość. To dobre psy rodzinne i wysoce interaktywne. Shih Tzu zwykle dobrze dostosowują się do starszych dzieci i dorosłych. Nie są szczególnie podejrzliwe wobec obcych, szczekają serdecznie, kiedy ktoś obcy zbliża się do domu. Dużo śpią i raczej nie niszczą nic w domu. Oddane, wierne i spokojne.
Shih Tzu mają długie włosy z pęczkiem powyżej nosa, który stanowi jego znak towarowy „chryzantemowy” (tzn. kwiatowy). Na typowym Shih Tzu, zaokrąglona głowa ma długą brodę i wąsy, krótką kufę i czarny nos (z wyjątkiem rdzawo brązowych psów, które mają czerwonawo-brązowy nos). Większość Shih Tzu ma okrągłe, ciemne, szeroko osadzone oczy, wiszące uszy, które pochłonięte są warstwą włosów. Rama jest dłuższa niż wyższa, a ogon zwija się nad grzbietem. Shih Tzu może być w niemal dowolnym kolorze.

      Puszek-shih-tzu-autor-Magda-Magda                                   Dejzi-shih-tzu-3lata-autor-Julcia-Naczk

                     Asti-shih-tzu-1rok-autor-Małgorzata-Michałowska                  Lady-shih-tzu-autor-Zofia-Ślimak

Warto wiedzieć:

Tzu Shih wymagają większej opieki niż inne rasy, zwłaszcza gdy utrzymywane są długie włosy. Muszą być codziennie szczotkowane i regularnie strzyżone, aby uniknąć splątania. Rzucają bardzo mało sierści, co czyni je doskonałym wyborem dla osób z alergią. Mimo dobrych psów rodzinnych, Shih Tzu nie są szczególnie dobre w kontaktach z bardzo małymi dziećmi. Stają się zgryźliwe, kiedy są niecierpliwe. Szczególnie należy uważać kiedy Shih Tzu pije wodę, jego  nos jest tak centralnie położony, że woda może łatwo zablokować mu oddychanie.
Zdrowe Shih Tzu mogą żyć 15 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne obejmują dysplazję, hip ucha i zakażenia nerek oraz problemy z oczami. Należy regularnie sprawdzać uszy i oczy, utrzymywać je w czystości. (Można nawet znaleźć specjalne krople do oczu dla nich). Są prawdziwymi mieszkańcami mieszkania. Nie są szczęśliwe w gorącym klimacie. I choć nie wymagają dużo ćwiczeń, codzienny spacer jest konieczny.

 

                              Amigo-shih-tzu-4m-ce-autor-Arkadiusz-Pabisiak                         Sami-shih-tzu-3lata-autor-Wiktoria-Wieliczko

                                       Asti-shi-tzu-1rok-autor-Małgorzata-Michałowska

Zdjęcie główne: Asti-shi-tzu-1rok-autor-Małgorzata-Michałowska

 

Komentarze
Wczytywanie...